След проваления опит за военен преврат в Турция от 15 юли т.г. службите задържаха и разследваха 70 000 заподозрени за участие в него, 32 000 души са зад решетките, заяви министърът на правосъдието Бекир Боздаг.
Пред телевизия NTV Боздаг посочи още, че до 1-2 дни САЩ ще информират Анкара за решението си по искането проповедникът Фетхуллах Гюлен да бъде арестуван, екстрадиран и предаден на властите в Турция.
Министърът подчерта, че арестите на заподозрени за връзки с обявената за терористична организация на Гюлен ФЕТО продължават и е много възможно числото им да се увеличи, а все още не е ясно как точно ще бъдат съдени. Според него проблемът идва от липсата на достатъчно големи съдебни зали, тъй като по тези дела ще бъдат привличани хиляди свидетели, пише БГНЕС.
Освен това процесите ще се водят не само в Истанбул и Анкара, но и в съдилищата в цялата страна. Тъй като столицата не разполага с голям салон, вече е започнало изграждането му в близост до затвора в Синджан. Заради подозрения за връзки с ФЕТО са отстранени 1 500 офицери от охраната в затворите, всички останали са подложени на внимателно проучване за евентуално присъединяване и съпричастие към групировката.
„Държавата прави всичко възможно, за да предотврати нови атаки, към момента са забранени полети на самолети и хеликоптери в Синджан и Силиври, там вече са налице системи за противовъздушна отбрана, охранявани от жандармерия. Всички мерки за сигурност вътре и извън затворите са планирани и ще продължат да се прилагат“, заяви Боздаг. Според него гражданите могат да се обърнат до Конституционния съд в случай на несъгласие с решенията на по-ниските инстанции, но така само ще го натоварят с дела за повторно разглеждане. Ако обаче Конституционният съд постанови, че е налице нарушаване на човешките права, делата ще се възобновяват.
„Вече никой не се съмнява, че Фетхуллах Гюлен е организатор и ръководител на опита за преврат чрез инфилтрираните във въоръжените сили негови хора, всички доказателства за това са налице. Той е с 4 повдигнати обвинения за престъпления, поради което поискахме спешно да бъде арестуван и екстрадиран от САЩ в Турция по силата на чл.9 от двустранното ни споразумение. Имаме уверението на Вашингтон, че в рамките на 1-2 дни ще бъдем уведомени за решението. Гюлен е загубил своята същност на удобна маша и затова всяка подкрепа и инвестиция в него е като да вложиш пари в потъваща хартия. През тази седмица ще предложим среща с американското министерство на правосъдието и ще поставя на дневен ред отново искането ни за незабавния арест на терориста Гюлен“, подчерта Боздаг.
Днес в Ескишехир по време на поредната специализирана полицейска операция бяха задържани 12 висши офицери от жандармерията, заподозрени за съучастие в организацията ФЕТО и подкрепа за паралелната държава на Гюлен. След приключването на разпитите те ще бъдат предадени на съда.