„Изпаднал в паника“ слон уби испанка, докато тя къпеше животното в център за слонове в Тайланд, съобщи местната полиция, предава BBC. 22-годишната Бланка Оджангурен Гарсия миеше слона в центъра за грижа за слонове "Кох Яо" миналия петък, когато беше намушкана до смърт от животното. Експерти казаха на испанския вестник Clarín, че слонът може да е бил стресиран, тъй като е трябвало да общува с туристи извън естественото си местообитание.
Гарсия, който беше студент по право и международни отношения в испанския университет на Навара, живееше в Тайван като част от програма за обмен на студенти. Тя била на посещение в Тайланд с приятеля си, който станал свидетел на нападението. Външният министър на Испания Хосе Мануел Албарес каза, че испанското консулство в Банкок помага на семейството на Гарсия.
"22-year-old Spanish tourist gored to death on Ko Yao by an elephant she was bathing on Friday" - Link in the comment below
We are extremely sorry for this girl and her family, but this is another reminder why we shouldn’t be interacting with elephants. She probably thought she… pic.twitter.com/L6UpBpKLJK
— Unchained Elephants🔆∞🐘 🇹🇭 ELiZ (@unchainelephant) January 6, 2025
Къпането на слонове и стресът за животните
Къпането на слонове е популярно занимание сред туристите в Тайланд, който е дом на повече от 4000 диви животни и има подобен брой държани в плен, според Департамента на националните паркове. Центърът "Кох Яо", в който стана инцидентът, предлага пакети „грижа за слонове“, които позволяват на туристите да приготвят храна и да хранят животните, както и да се къпят и разхождат с тях. Тези пакети струват между 1900 бата ($55; £44) и 2900 бата.
Активистите за животни и преди са критикували дейностите по къпане на слонове, като отбелязват, че те нарушават естественото поведение на подстригване и излагат животните на ненужен стрес и потенциални наранявания. Световната защита на животните, международна благотворителна организация, от години призовава страни, включително Тайланд, да спрат да отглеждат слонове в плен. Повече от шест от всеки 10 слона, използвани за туризъм в Азия, живеят в "крайно неадекватни" условия, каза благотворителната организация. ОЩЕ: Румъния в Шенген: Куче от Унгария пререди всички на границата (ВИДЕО)