Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ, Русия, Турция - всички гледат към Дамаск

05 февруари 2025, 07:30 часа • 813 прочитания

Няма и два месеца от свалянето на режима на Башар Асад в Сирия, а много регионални и европейски страни установиха контакт с Дамаск или изпратиха делегации. Русия също се присъедини към тези страни, пише турското издание Evrensel. Специалният представител на Русия за Сирия Михаил Богданов беше в Дамаск, с делегация. При срещата с лидера на новата администрация в Сирия Ахмед ал-Шараа (ал-Джолани), основната точка от дневния ред на Богданов, разбира се, беше безопасността и съдбата на руското военно присъствие в Сирия. Не са изтекли много подробности за съдържанието на срещата, но съдейки по изявленията на руската страна след нея, и двете страни искат отношенията да продължат. Посочва се също, че преговорите за статута на руските военни бази в Сирия ще продължат.

Въпросът обаче е какво точно всъщност иска Сирия, за да остане Русия на нейна територия - и не изглежда да е евтино за Путин. А и Кремъл изглежда не вярва много, че ще има успех - сателитни снимки показват как редица руски кораби, които бяха на пристанището в Тартус, при единствената руска военноморска база на Средиземно море, вече са отплавали и са до брега на Тунис: Сирия поиска от Русия компенсации "за възстановяване на доверието"

След като управляващият режим беше свален, много високопоставени фигури, включително Башар Асад и семейството му, избягаха в Русия. Това не се споменава в репортажа на сирийската официална информационна агенция САНА за посещението на Богданов в Дамаск, но се посочва, че на срещата е бил обсъден и въпросът за „подвеждането под отговорност на онези, които са извършили престъпления срещу народа по време на предишното управление“. Още: Руски източник: Сирия ни отряза за военните бази, мислим как да го извъртим като победа (ВИДЕО, СНИМКИ)

Ролята на Иран

Друга страна, която се опитва да предефинира позицията си спрямо новата ситуация в Дамаск, е Иран, чието външно министерство обяви в началото на януари, че е назначило специален представител за Сирия. Иранският външен министър Абас Аракчи призна, че са в контакт с Дамаск чрез трети страни.

Всички тези дипломатически совалки, разбира се, са много важни за новата администрация в Дамаск. Решението на най-важния проблем, пред който ще се изправят на всеки етап от изграждането на новата държава до възстановяването на страната, се крие в дипломацията.

Един от трудните въпроси, пред които е изправено преходното правителство в Дамаск, е обединяването на въоръжените групировки в страната и гарантирането на нейната териториална цялост. В този контекст е известно, че продължават явни и скрити контакти между самоуправлението в североизточната част на страната и ХТШ (бел. ред. - Хаят Тахрир аш-Шам, бившият Фронт ан-Нусра, който разцъфна като клон на Ал Кайда - Шараа е негов водач).

Според информацията в официални изявления и това, което съобщават местни източници, исканията на страните в тези контакти са следните:

- ХТШ иска СДС (Сирийски демократични сили са коалиция водена от кюрдите и радваща се на американска подкрепа – бел. прев.) да се разпусне и около 70 000 бойци да се присъединят към сирийската армия, но умерените от СДС искат да се присъединят към сирийската армия като цяло. Министърът на отбраната на преходното правителство обаче обяви, че това не е възможно. Още: Турция явно готви голяма операция срещу коалицията на САЩ в Сирия, тя моли новата власт за помощ (ВИДЕО)

- ХТШ иска не сирийските членове на ПКК да бъдат депортирани, а турските граждани в ПКК да бъдат предадени на Анкара.

- ХТШ твърди, че управлението на стратегически ресурси в зоните на СДС, включително петрол, трябва да бъде прехвърлено на Дамаск.

- ХТШ, която също иска самоуправлението да се саморазпусне, подчертава, че лагерите Ал Хол и Рож, където живеят десетки хиляди бойци на ИДИЛ (Ислямска държава) и техните семейства и се намират в райони под контрола на СДС, трябва да минат под контрола на Дамаск.

Посочва се, че в замяна на тези условия ХТШ е обещала на СДС децентрализирана структура и приемане на правата на кюрдите. Но какво се има предвид под границите на децентрализираната структура или правата на кюрдите не е уточнено. Още: Иран си каза всичко: Руснаците ни лъгаха, а Асад спря нов фронт срещу Израел

На свой ред исканията на СДС в преговорите са следните:

  • СДС да се присъединят към новосъздадената армия като блок.
  • СДС и самоуправлението не трябва да се саморазпускат.
  • Североизточна Сирия трябва да бъде защитавана от СДС.
  • Самоуправлението трябва да получи фиксиран дял от стратегическите ресурси.

Позицията на САЩ

Докато преговорите продължаваха при тези условия, от САЩ започнаха да идват смесени сигнали, че може да изтеглят войниците си от Сирия. Съдейки по официалните изявления, Tурция изглежда очаква ХТШ да заеме по-сурови позиции срещу кюрдските групи в Сирия. Въпреки това многократно е заявявано, че ХТШ няма абсолютно никакво намерение да влиза в конфликт със СДС, а икономическата, политическата и социалната ситуация в страната е твърде крехка, за да издържи нов период на война. Разбира се, ХТШ също е наясно с това. Поради тази причина ХТШ, която се опитва да реши проблемите си със сирийските кюрди чрез преговори, изглежда се опитва да води балансирана политика между Турция, Америка и кюрдите. Още: Турски дронове поразяват водената от САЩ коалиция в Сирия, подкрепяната от Анкара армия настъпва

От друга страна ХТШ не успя да поеме контрола над всички въоръжени групи в Сирия. Няколко племена в Дараа, друзите в Сувейда и дори някои групи на места като Дейр Ес Зор (където са най-богатите залежи на петрол в Сирия и където СДС властва) все още не искат да предадат оръжията си на ХТШ. Освен тях, има и много въоръжени групи, които са действали заедно с ХТШ от години, включително хиляди чуждестранни джихадисти. Тези групи са сочени като извършители на атаки срещу малцинства, особено в селските райони, но не е известно как ХТШ ще ги събере под един покрив. Широко разпространено е мнението, че ако някои от тези въоръжени групи, които обвиняват ХТШ, че са "умерени", не могат да бъдат поставени под контрол и съществува риск от увеличаване на атаките срещу малцинствата и сблъсъци между въоръжени групи, пише още Evrensel.

Оцеляването на въоръжените групи, подкрепяни от Турция, е друг проблем, който трябва да бъде решен. Създава се впечатлението, че ХТШ не е много склонна да сътрудничи с тези въоръжени групи, но не е в състояние да пренебрегне и исканията на Турция. Поради тази причина е сигурно, че новата държава, включително армията, която ще бъде създадена в Сирия, ще трябва да се изгради в тази сложна среда. Още: Първо въоръжено нападение срещу новото сирийско правителство: Жив ли е режимът на Асад?

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес