Усилията на турското министерство на образованието да подчинят училищата на религията вече обхващат и началния етап, районните мюфтийства и местните просветни дирекции подписаха протоколи за съвместната си работа, предаде кореспондентът на БГНЕС.
В новата стратегия за образова нието е предвидено ислямът да бъде задължителен предмет в 4 клас, но с подписаните протоколи по места в цялата страна възрастта на обхванатите деца слиза до 4-годишните. Така вратите на светските училища вече се отварят докрай за религиозните служители. В протоколите е отбелязано, че те са насочени към предучилищното и началното образование с цел духовното и културно развитие на учениците. Мюфтийствата ще осигуряват преподаватели за задължителното обучение по религиозна култура и етика. В документите се посочва и нормативът – в началното училище по 6 часа седмично, във 2 и 3 клас ислямът ще се изучава като свободно избираем предмет по 2 часа в седмицата.
Според споразуменията от протоколите духовниците се задължават да осигуряват материалите, необходими за обучението по религиите, дирекциите по образованието прехвърлят ангажимента за подготовката и прилагането на новите учебни програми на районните мюфтийства. За да се адаптират най-малките ученици към изучаването на исляма, е предвидена тясна координация между назначени от мюфтийствата обучители и училищните директори. Протоколите планират тематични екскурзии на децата до джамиите, а изучаващите активно Корана ще получават специални награди от школските директори. Разбира се, дава се и възможност на родителите да избират дали детето им ще изучава исляма. В. “Джумхуриет“ публикува факсимиле на анкетна карта от Анталия, в която родителите на най-малките питомци могат да отговорят с „искам“ или „не искам“.
„Според подписания протокол за сътрудничество между регионалната дирекция по образованието и мюфтийството в Анталия се планира децата на възраст от 4 до 6 години да изучават Коран. Сложете отметка на квадратчетата според желанието си и посочете имената на ученика“, пише в документа.
Интензивно се увеличава и броят на детските градини, обвързани с Диянета /дирекцията по вероизповеданията с ранг на министерство в Турция/, наричат ги религиозна ясла. Миналата година питомците в тези градини бяха 1,7%, а през тази те се увеличиха до 3,6%. По данните на просветното министерство за периода 2017-2019 г. от бюджета за гимназиите с изучаване на природознание, технически науки, физика, математика и изкуства ще бъдат заделени 109 666 000 турски лири. А за средните ислямски духовни училища сумата е 1 723 000 000 лири.
Държавата финансира изграждането на джамии във всичките над 80 университети на територията. В края на юни т.г. станаха ясни промените в регламентите за откриване и закриване на основните и средните училища, като се предоставя свобода за създаване на религиозни учебни заведения, предаде БГНЕС.
Планът е оттук нататък всеки квартал с население от 5000 души /досега условието беше да са 50 000 души/ да разполага с религиозен образователен център. Проектът предвижда силно ограничаване на изучаването на Ататюрк и кемализма, еволюционната теория на Дарвин окончателно изпада от часовете по биология. Този проект бе лично одобрен и подписан от Реджеп Ердоган. Докато през 2002 г. гимназиите по ислям бяха 450 със 71 000 ученици, през 2017 г. 517 000 деца се обучават в 1 408 средни духовни училища, а повече от ясно е, че броят им ще расте.