Подкрепяните от Иран милиции в Ирак и Сирия напускат военните си постове в очакване на ответен удар от страна на САЩ. Причината е атаката с дрон по американска база в Йордания на 28 януари, при която загинаха трима войници на Щатите, а най-малко 34 други бяха ранени.
Още: Хутите твърдят, че са атакували плаваща база на САЩ в Аденския залив
Евакуация
Източник от "Ислямска съпротива в Ирак" съобщава пред медията "Ал Араби ал-Джадид", че групата е евакуирала позициите си по иракско-сирийската граница, оставяйки само по един или двама охранители на всеки пост, на фона на засилената разузнавателна дейност на американските самолети в района. Именно това е накарало милициите да се опасяват, че отговорът на Вашингтон ще дойде бързо.
Че отговор ще има, загатна и американският президент Джо Байдън, но не даде конкретни детайли. САЩ обвиниха подкрепяните от Иран милиции в региона, че са отговорни за нападението в Йордания, а представител на Техеран в ООН отрече. Байдън ще съгласува с лидерите на съюзническите страни какъв точно да бъде отговорът. В Щатите вече има призиви към държавния глава да удари директно по Иран.
Още: "Удари директно по Иран": Сенатори зоват Байдън заради убитите войници в Йордания
Без телефони
След като са напуснали позициите си, лидерите на "Ислямска съпротива в Ирак" са намалили използването на мобилни телефони от страх да не бъдат проследени и набелязани за мишена, допълва източникът на базираното в Лондон издание, собственост на Катар, цитиран от The Times of Israel.
Базираният в Европа активист Омар Абу Лайла, който оглавява медията Deir Ezzor 24, казва, че подкрепяните от Иран бойци в Източна Сирия също са започнали да евакуират постовете си. Той заявява пред Associated Press, че това са районите, в които се намират крепостите Маядин и Букамал.
"Ислямска съпротива в Ирак" - група, обединяваща подкрепяни от Иран фракции - по-рано заяви, че е извършила нападения с дронове срещу три района в Сирия, както и срещу един в "окупирана Палестина". Групировката пое отговорност за десетки нападения срещу бази, в които са настанени американски войски в Ирак и Сирия, от началото на войната между Израел и "Хамас".
Трима служители на подкрепяните от Иран милиции в Ирак, които говорят при условие за анонимност, твърдят, че атаката с дрон срещу базата на САЩ в Йордания е била извършена от една от иракските групировки. Нито една фракция все още не е поела официално отговорност. Говорителят на иранското външно министерство Насер Канаани отрече страната му да е замесена.
Още: Зеленски: В критичен период сме, но още можем да спрем Трета световна война
Взривове в Дамаск, има жертви
Сирийската държавна медия съобщи на 29 януари, че няколко ирански съветници са били убити при израелска атака южно от столицата Дамаск. В съобщението се казва също, че са били убити цивилни, но не се посочват данни за нито един от загиналите.
Israel strikes Iranian military adviser center in Damascus suburb, Syria
— NEXTA (@nexta_tv) January 29, 2024
At least four deaths are reported, among them a senior officer in the Islamic Revolutionary Guard Corps. pic.twitter.com/WLwmkiF6co
Иранската информационна агенция Tasnim твърди, че "ционисткият режим (Израел) се е насочил към ирански консултативен център в района". Посланикът на Иран в Сирия обаче твърди, че няма ирански жертви при удара и че не е бил атакуван консултативен център.
Рами Абдел Рахман, директор на Сирийската обсерватория за правата на човека, твърди, че израелските удари са били насочени към база, принадлежаща на "Хизбула" и Иранската революционна гвардия, като са убити седем души, включително проирански бойци.
Още: Ключова среща Иран-Пакистан за сваляне на напрежението
BREAKING:
— Visegrád 24 (@visegrad24) January 29, 2024
Airstrikes against Iranian targets at the Sayyidah Zaynab area, near Damascus.
Most likely not U.S., but rather the Israeli Air Force. pic.twitter.com/Q6WVKfCM5n