Съветът за сигурност на ООН отправи призиви да се прекратят враждебните отношения между двете страни и те да се върнат на масата за преговорите, но очакванията ни са първо да гарантират със сигурност прилагането на собствените им четири резолюции от 1993 г. Те изискват пълното безусловно оттегляне на арменските окупационни сили от територията на Азербайджан. Това заяви пред BTV нейно превъзходителство Наргиз Гурбанова, посланик на република Азербайджан в България.
"Международната общност трябва да упражни натиск върху Армения да прекрати военните действия и да седнат на масата за преговорите“, заяви посланикът.
"Проблемът е, че на 27 септември арменските военни започнаха въоръжена атака срещу цивилни и военни цели. И в момента сме в условия при които азербайджанската страна с цел да защити територията си предприема контраатака, упражнявайки правото си на самозащита", уточни тя.
"Конфликтът е заради териториалните искове на Армения към Азербайджан. Азербайджан има най-голям интерес от мирно разрешаване на конфликта. Има четири резолюции на ООН. Те действат като единственото правно основание за дългосрочно решение на конфликта", коментира още Гурбанова.
Състоянието на Азербайджан
От 28 септември в Азербайджан е въведено извънредно положение и частична мобилизация.
По думите на Гурбанова територията на страната й е окупирана и територията на Азербайжан е постоянно под нападения, включително и вчера е имало артелерийска атака от региона Варденис в Армения към части на страната - отдалечени от фронтовата линия.
По думите й азербайджанската армия е достатъчно силна, за да освободи териториите си със собствени сили и няма нужда от външна намеса в този случай.
Наргиз Гурбанова отбеляза, че социалните медии в Азебрайджан не са блокирани, но тъй като страната е във война и се резпространяват много фалшиви новини, правителството е взело мерки.
Моят народ е силен, каза тя.
Защо сега напада Армения?
"Няколко дни преди да започне конфликтът опозиционният лидер в Армения беше вкаран в затвора, икономическата обстановка също е много тежка там. При тези условия трябва да се създаде образа на общ враг и да се оттегли вниманието от вътрешните проблеми“, обясни Наргиз Гурбанова.
Според нея е имало и ясен опит на арменското правителство да привлекат външни действащи лица в конфликта – конкретно страни-членки на ОДКБ (Организация на Договора за колективна сигурност).
Нарече случващото се "завеса от дим".
"Когато дойде новият режим в Армения, имаше надежда за възобновяване на преговорите и политическо намиране на решение на конфликта. За съжаление това не се случи - арменското правителство не изпълнява обещанията си. Например, в момента, в който говорим, съпругата на министър-председателя на Армения участва във военни действия срещу Азербайджан.", отбеляза Наргиз Гурбанова и показа снимка на първата дама на Армения с военно снаражение.
За реакцията на Турция и военните действия?
Турция е надежден и доверен член на ОССЕ и оценяваме позицията на Турция, защото тя отговаря на 4-те резолюция на ООН – които изискват мирно решаване на конфликта и пълното безусловно оттегляне на арменските окупационни сили от територията на Азербайджан.
Турция не помага на Азербайджан с военни сили, категорично заяви посланикът на страната у нас. "Имаме възможност да се защитим сами. За нас това е патриотична война.", допълни тя.
Азербайджан не цели цивилни цели и се придържаме към международното право. Но арменското правителство се опитва да премести народа си около военните си позиции като щит, каза Наргиз Гурбанова.
Тъй като сме в условия на война и виждаме много фалшиви новини, разпространени от Армения.
Два дни по-късно се стигна до това bTV да пусне наново интервюто, заради оплакване от страна на азербайджанското посолство, че преводът в телевизионен ефир е бил неточен.