Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отровната Фукушима

02 март 2012, 09:34 часа • 5403 прочитания

Преди близо една година земята в Япония се разлюля, а цунамито, последвало труса, превърна природната катастрофа в атомна. В авариралата АЕЦ Фукушима и днес не може да се влиза за повече от 2-3 минути. Заради радиацията.

В 20-километровата защитена зона около централата може да се влезе само със защитно облекло. Всеки посетител получава специални дрехи, ръкавици и противогаз, както и дозиметър. Пейзажът наоколо би могъл да бъде наречен идиличен, ако не бе абсолютната пустота. Руините от разрушените при земетресението сгради не са премахнати - радиацията все още е твърде висока, за да могат хората да се върнат.

600 души крепят положението

Три километра преди входа на "Фукушима 1" лъчението нараства рязко - 500 пъти по-високо е, отколкото преди аварията. Реакторите се намират на самия бряг, а от заобикалящия ги парк не е останало почти нищо: пълно е с грамадни цистерни, във всяка от които има по повече от 1000 тона вода - заразена вода, използвана за охлаждането на разтопените горивни пръти. Предстои да се докарат и още цистерни, за да се побере цялото количество вода - 165 000 тона. Но и това няма да е достатъчно, тъй като обеззаразяването трае дълго, а паралелно се произвежда радиоактивна тиня, която също трябва да бъде събрана и отстранена. Затова постоянно има нужда от нови цистерни.

В командния пункт на "Фукушима 1", напълно защитен от светлина и земетресения, всичко изглежда чисто като в болница. Стотина мъже седят пред компютрите и методично планират стъпките, насочени засега към поддържане на статуквото. "Стремим се да подобрим ситуацията", казва сегашният ръководител на централата Такеши Такахаши. Неговият предшественик Масао Йошида, който в нощта след цунамито против волята на шефовете си разпореди стопените горивни пръти да бъдат охладени с морска вода и така предотврати настъпването на още по-голяма катастрофа, е болен от рак.

"Временните ни съоръжения не са перфектни", казва Такахаши. До март миналата година "Тепко" - компанията-собственик на централата, дори не е била подготвила мерки в случай на авария. Един от мениджърите обосновал това бездействие с думите, че хората биха се разтревожили, ако "Тепко" започне да се подготвя за катастрофа.

Подобно на останалите 600 души, които работят в командния пункт, и Такахаши спи в централата. По отношение на "погребването" на разтопените горивни пръти, което ще може да се извърши най-рано след 10 години, шефът на "Фукушима 1" казва, че ще бъде възприета концепцията от инцидента с реактора в американската "Три майлс айлънд", която ще бъде модифицирана.

Протакане с фатални последствия

Долу, на брега, където са реакторите, междувременно е издигната временна стена за защита от цунами. По въпроса са се водили разговори още преди катастрофата, вътрешноведомствено проучване описва опасността от цунами като съвсем реална. Но в продължение на цели шест месеца "Тепко" бави предаването на доклада на Агенцията за ядрена сигурност. Тя го получава едва четири дни преди бедствието.

Около трети блок радиацията достига до 1 500 микросиверта на час. "В районите, в които облъчването е особено високо, работниците не могат да останат повече от 2-3 минути", казва Такахаши. Но времето всъщност е достатъчно за свързването на две тръби, например, за да бъде гарантиран притокът на студена вода.

Пред втори блок радиацията намалява - до 110 микросиверта. Обяснението е елементарно: сградата не е била разрушена. Вътре обаче облъчването достига 200 милисиверта - твърде високо за хората, поради което за работата по реактора се използват роботи.

DW.DE 

Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес