Жителите на индийската столица Ню Делхи се задушиха в токсичен смог, тъй като замърсяването на въздуха надхвърли 50 пъти препоръчителния дневен максимум на Световната здравна организация (СЗО). Мнозина в града не могат да си позволят въздушни филтри, нито пък имат жилища, които могат ефективно да защитят от бедственото положение с въздуха, обвиняван за хиляди случаи на преждевременна смърт, предава Нова Телевизия.
Още: Австралия изпраща спасителни екипи след силното земетресение във Вануату (ВИДЕА)
Смог от октомври до януари
По-ниските температури и бавно движещите се ветрове задържат смъртоносните замърсители всяка зима, която продължава от средата на октомври поне до януари.
Още: Забраниха барбекютата в Пакистан заради смог (ВИДЕО)
Нивата на „опасни“ замърсители в някои части на разрастващия се градски район с над 30 милиона души население надхвърлят 806 микрограма на кубичен метър, според данните на фирмата за мониторинг IQAir.
Още: Талибаните аут от руския списък с терористи: Думата прокара нужния закон
Още: След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази
Това е над 53 пъти повече от препоръчаната от Световната здравна организация максимална дневна стойност на фини прахови частици - опасни микрочастици, причиняващи рак, известни като PM2,5, които навлизат в кръвта през белите дробове. Към обяд, когато въздухът обикновено е в най-добро състояние, той е намалял до около 25-35 пъти над опасните нива, в зависимост от различните райони.
Още: Лахор се дави в смог, най-замърсен е в света
Още: Фон дер Лайен отиде при Ердоган заради Сирия
Още: ООН с „амбициозен“ план за Сирия
Кой е основният замърсител
Всяка година градът се покрива с остър смог, за който се обвиняват най-вече паленето на стърнища от фермерите в съседните региони, за да разчистят нивите си за оран, както и фабриките и автомобилните газове. Но доклад на „Ню Йорк Таймс“ от този месец, базиран на проби от въздуха и почвата, събирани в продължение на пет години, разкрива, че опасните изпарения се отделят и от електроцентрала, изгаряща планините от боклук на градското сметище.
Още: Смъртоносен смог: 7% от смъртните случаи в големите градове в Индия са заради въздуха
Още: Путин използва Кадиров, за да се пазари със сирийските бунтовници за военните бази
Още: Иде ли нова война в Сирия и какви са рисковете: Анализ на бивш външен министър
Експертите, с които вестникът разговаря, заявиха, че откритите нива на тежки метали са „тревожни“.
Вихрещите се бели облаци смог забавиха и няколко полета в Северна Индия.
Чистият въздух - основно човешко право, но не в Индия
Индийският метеорологичен департамент съобщи, че поне на 18 регионални летища видимостта е била по-ниска от 1000 метра - в Делхи тя е паднала под 500 метра. Миналия месец Върховният съд на Индия постанови, че чистият въздух е основно човешко право, като нареди на централното правителство и на властите на щатско ниво да вземат мерки. Критиците обаче твърдят, че споровете между съперничещи си политици, оглавяващи съседните щати, както и между централните и щатските власти, са усложнили проблема. Политиците са обвинявани, че не искат да разгневят ключови фигури в своите избирателни райони, особено влиятелни земеделски групи.
Още: Замърсяването на въздуха в Европа е причинило 307 000 смъртни случая през 2019 г.
Градските власти стартираха няколко инициативи за справяне със замърсяването, които на практика не доведоха до почти нищо.
Осмиват мерките на правителството
Редовно се използват правителствени камиони, които разпръскват вода, за да намалят за кратко замърсяването. Новата схема, представена по-рано този месец, за използване на три малки дрона за разпръскване на водна мъгла, беше осмивана от критиците като поредното „лепенка“ за решаване на кризата в общественото здраве. СЗО твърди, че замърсяването на въздуха може да предизвика инсулти, сърдечни заболявания, рак на белия дроб и други респираторни заболявания. То е особено опасно за бебетата, децата и възрастните хора. Проучване в медицинското списание The Lancet приписва на замърсяването на въздуха 1,67 милиона преждевременни смъртни случая в най-населената страна в света през 2019 г.