Турският сондажен кораб „Оруч Рейс“ възобнови сеизмичнопроучвателните си дейности в Източното Средиземноморие, независимо от критиките от страна на редица западни държави. Това съобщи в сряда министърът на природните ресурси и енергетиката на Турция Фатих Донмез,цитиран от ТАСС.
„Оруч Рейс е в района на операциите. Изследванията започнаха вчера, днес ще започнем да получаваме първите сеизмични показания“, съобщи той. Турският сондажен кораб ще извършва сеизмични проучвания в Източното Средиземноморие през следващите 10 дни. Това съобщиха пред агенция Reuters на 11 октомври от ВМС на Турция. Турските кораби „Атаман“ и „Ченгиз хан“ ще продължат да работят в региона до 22 октомври, съобщиха от ВМС. Редица западни страни, включително САЩ, Германия и Гърция, разкритикуваха този ход на Турция, възприемайки го като ескалиращ напрежението в Средиземно море. Те също така призоваха републиката да се откаже от изследванията, провеждани от „Оруч Рейс“. Но в Анкара считат, че именно Гърция и Кипър „увеличават напрежението в Егейско и Средиземно море“.
Това лято Гърция подписа споразумения с Италия и Египет за делимитация на морските зони, които потвърждават правото на гръцките острови на морски шелф и изключителна икономическа зона. Анкара заяви, че не признава гръцкоегипетското споразумение и изпрати „Оруч Рейс“, придружен от група военни кораби, за сеизмични проучвания във водите край остров гръцкия остров Кастелоризо. В отговор Гърция постави въоръжените си сили в бойна готовност и заяви, че ще защити своите суверенни права. На 13 септември корабът се върна в турското пристанище Анталия за планиран преглед на техническата изправност, но Турция заяви, че сеизмичните проучвания в Средиземно море ще продължат.