Председателката на Камарата на представителите на Съединените щати Нанси Пелоси ще посети Тайван през август, съобщи Financial Times. Тя ще бъде един от най-високопоставените държавни служители на САЩ, посещавали самоуправляващата се островна демокрация за последните десетилетия и на практика ще е първото посещение на председател на Камарата на представителите в Тайпе за последните 25 години.
Планираната визита има за цел да покаже американската подкрепа за Тайван, който се намира под нарастващ натиск от страна на Китай. Пекин обаче моментално реагира с раздразнение на съобщението, заявявайки че САЩ ще си носят последствията от едно такова пътуване. Представителят на китайското външно министерство Джао Лицзян по време на брифинг припомни, че Пекин е категорично против официални контакти между САЩ и Тайван. Китайската комунистическа партия в Пекин смята Тайван за своя суверенна територия, въпреки че никога не е управлявала директно острова.
Посещението на Нанси Пелоси идва в момент, когато отношенията между САЩ и Китай са в най-критичната си точка, откакто двете страни нормализираха дипломатическите си отношения през 1979 г.
Припомняме, че още през април външният министър на Китай Ван И отбеляза, че евентуално посещение на Пелоси би било „злонамерена провокация“. Новината за пътуването й идва сега на фона на предстоящата онлайн среща на президента на САЩ Джо Байдън и китайския му колега Си Дзинпин, планирана за следващите седмици.
Трима души, запознати със ситуацията, коментират пред FT, че Белият дом е изразил загриженост относно предстоящата визита на Пелоси. Моментът може и да не е добре подбран, тъй като на 1 август ще бъде отбелязана и годишнина от основаването на Народната освободителна армия на Китай.
Въпросът е деликатен и за Пекин, защото Китайската комунистическа партия ще проведе своя 20-ти конгрес по-късно тази година - среща, на която се очаква Си Дзинпин да си осигури безпрецедентен трети мандат.