Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не на ядрената война и на инвазиите: Китай с Концепция за глобална сигурност

21 февруари 2023, 10:30 часа • 6287 прочитания

Ядрена война не трябва да се води никога, защото такава няма как да бъде спечелена. Конфликтите да се разрешават с диалог и никоя държава да не се намесва в суверенитета и териториалната цялост на друга. Това гласи публикуваната от Китай във вторник Концепция за глобална сигурност.

Тя излиза по предложение на президента Си Дзинпин от миналия април – два месеца след началото на инвазията на Русия в Украйна. Самата Украйна е спомената само веднъж в официалния документ, публикуван от „Синхуа“ и Global Times. В тази част войната е наречена „криза“ и пише, че светът трябва да окаже подкрепа за „политическо уреждане на горещи въпроси като кризата в Украйна чрез диалог и преговори“.

При представянето на концепцията на форум в Пекин китайският външен министър Кин Ганг заяви: "Измина една година, откакто кризата в Украйна ескалира по всестранен начин и ситуацията привлече вниманието на международната общност. Китайската страна е дълбоко обезпокоена от ескалиращия конфликт и възможността събитията да излязат извън контрол“. Цитиран от Global Times, той добави, че светът трябва да спре да „обвинява“ Китай и да не използва фрази като „Днес Украйна, утре Тайван“.

Споменаването на ненамесата в териториалната цялост на държавите в документа повдига въпроси, тъй като Пекин не счита демократично управлявания остров за суверенна държава, както го прави голяма част от международната общност. Агресията на китайската армия в Тайванския проток и ученията с изстрелване на ракети, кораби и самолети около Тайван накара американското и западното разузнаване да правят оценки кога и дали Си Дзинпин може да нахлуе на острова и да го присвои с военни цели, по подобие на Путин. В документа името на Тайван не е споменато.

В концепцията се говори и за мирни отношения между големите световни сили.

Снимка: Getty Images

ОЩЕ: Военна симулация: Китай ще загуби при инвазия в Тайван, но и пораженията за САЩ ще са огромни

Принципи в Концепцията на инициатива за глобална сигурност на Китай

1. Да останем ангажирани с визията за обща, всеобхватна, солидарна и устойчива сигурност. Това е според визията на Си Дзинпин, представена през 2014 г. и включваща „обща сигурност, зачитане и гарантиране на сигурността на всяка страна, съдействие чрез политически диалог и мирни преговори“ и др.

2. Да останем ангажирани със зачитането на суверенитета и териториалната цялост на всички държави. Тук акцентът е върху ненамесата във вътрешните работи на страните според основните принципи на международното право и фундаменталните норми на международните отношения. „Вярваме, че всички страни, големи или малки, силни или слаби, богати или бедни, са равноправни членове на международната общност“, пише в документа и се посочва как всяка една държава сама трябва да избира по кой път на развитие да поеме. Какво правят Китай и Русия – съответно с Тайван и Украйна, е друг въпрос.

3. Да се ангажираме да спазваме целите и принципите на Устава на ООН. "Те въплъщават дълбокия размисъл на хората по света върху горчивите уроци от двете световни войни. Те са институционалният проект на човечеството за колективна сигурност и траен мир", гласи официалната концепция.

4. Да се ангажираме да приемаме сериозно законните опасения за сигурността на всички страни. "Човечеството е неделима общност за сигурност. Сигурността на една държава не трябва да бъде за сметка на тази на други. Вярваме, че всички държави са равнопоставени по отношение на интересите в областта на сигурността", се добавя в документа.

5. Да се ангажираме с мирното разрешаване на различията и споровете между държавите чрез диалог и консултации. "Войната и санкциите не са основно решение на споровете; само диалогът и консултациите са ефективни за разрешаване на различията", твърди Китай.

6. Да останем ангажирани с поддържането на сигурността както в традиционните, така и в нетрадиционните области.

Приоритети на сътрудничеството

1. Активно участие във формулирането на Новата програма за мир и други предложения, представени от Генералния секретар на ООН в общия дневен ред на организацията.

2. Насърчаване на координацията и доброто взаимодействие между големите държави и изграждане на отношения между тях, характеризиращи се с мирно съвместно съществуване, цялостна стабилност и балансирано развитие.

Снимка: iStock

3. Твърдо да поддържаме консенсуса, че "ядрената война не може да бъде спечелена и никога не трябва да се води". Да се спазва съвместното изявление за предотвратяване на ядрената война и избягване на надпреварата във въоръжаването, издадено от лидерите на петте държави, притежаващи ядрено оръжие, през януари 2022 г. Засилване на диалога и сътрудничеството между държавите, притежаващи ядрено оръжие, за намаляване на риска от ядрена война. Гарантиране на международния режим, основан на Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО), и активна подкрепа на усилията на държавите в съответните региони за създаване на зони, свободни от ядрено оръжие. Насърчаване на международното сътрудничество в областта на ядрената сигурност, за да се изгради справедлива, съвместна и взаимноизгодна международна система за ядрена сигурност, пише в документа относно този важен акцент.

4. Пълноценно прилагане на резолюцията за насърчаване на международното сътрудничество в областта на мирните цели в контекста на международната сигурност, приета на 76-ата сесия на Общото събрание на ООН. Тук е отбелязано, че трябва да се подкрепи процесът на глобален контрол на конвенционалните оръжия.

5. Насърчаване на политическото разрешаване на международни и регионални проблеми в горещи точки - "чрез откровен диалог и комуникация".

6. Подкрепа и подобряване на регионалния механизъм и архитектура за сътрудничество в областта на сигурността, ориентирани към Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), и придържане към начина на АСЕАН за постигане на консенсус и съобразяване с нивото на комфорт на другите страни за по-нататъшно укрепване на диалога и сътрудничеството в областта на сигурността между регионалните държави.

7. Прилагане на предложението от пет точки за постигане на мир и стабилност в Близкия изток, включително застъпничество за взаимно уважение, утвърждаване на равенството и справедливостта, осъществяване на неразпространение на оръжия, съвместно укрепване на колективната сигурност и ускоряване на сътрудничеството за развитие, за да се създаде съвместно нова рамка за сигурност в Близкия изток.

Снимка: Getty Images

8. Подкрепа за усилията на африканските държави, Африканския съюз и субрегионалните организации за разрешаване на регионалните конфликти, борба с тероризма и гарантиране на морската сигурност, призив към международната общност да предостави финансова и техническа подкрепа за ръководените от Африка антитерористични операции и подкрепа за африканските държави за укрепване на способността им за самостоятелно гарантиране на мира.

9. Подкрепа за страните от Латинска Америка и Карибския басейн в активното изпълнение на ангажиментите, посочени в Прокламацията за Латинска Америка и Карибския басейн като зона на мира.

10. Да обърне голямо внимание на особеното положение и основателните опасения на тихоокеанските островни държави по отношение на изменението на климата, природните бедствия и общественото здраве, да се подкрепят усилията на тихоокеанските островни държави за справяне с глобалните предизвикателства.

11. Засилване на морския диалог, обмен и практическо сътрудничество, правилно справяне с морските различия и съвместна работа за справяне с транснационалните престъпления по море, включително пиратството и въоръжените грабежи, с цел съвместно опазване на морския мир и спокойствие и сигурността на морските пътища.

12. Укрепване на ролята на ООН като централен координатор в глобалната борба срещу тероризма, подкрепа на международната общност за пълното прилагане на резолюциите на Общото събрание на ООН и Съвета за сигурност за борба с тероризма. Съвместно преследване на всички терористични организации и лица, посочени от Съвета за сигурност.

13. Задълбочаване на международното сътрудничество в областта на информационната сигурност. Китай представи Глобалната инициатива за сигурност на данните и призовава за съвместни усилия за формулиране на глобални правила за цифрово управление, които "да отразяват волята и да зачитат интересите на всички страни".

14. Засилване на управлението на риска за биосигурността.

15. Укрепване на международното управление на сигурността в областта на изкуствения интелект и други нововъзникващи технологии.

16. Засилване на международното сътрудничество в областта на космическото пространство.

17. Подкрепа на Световната здравна организация да играе водеща роля в глобалното управление на общественото здраве и ефективно да координира и мобилизира световните ресурси за съвместен отговор срещу COVID-19 и други големи световни инфекциозни болести.

18. Гарантиране на глобалната продоволствена и енергийна сигурност. Засилване на координацията на действията за поддържане на гладкото функциониране на международната търговия със селскостопански продукти, осигуряване на стабилно производство на зърно и безпроблемни вериги за доставки.

19. Пълно и ефективно прилагане на Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност.

20. Подкрепа за сътрудничеството между държавите в борбата с изменението на климата и поддържането на стабилни и безпроблемни вериги за доставки и промишлени вериги, както и ускоряване на изпълнението на Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес