В знак на протест срещу решението на САЩ да признае официално Йерусалим за столица на Израел Жителите на много мюсюлмански държави излязоха по улиците, за да изразят недоволството си, предава РИА Новости.
Йордания
В центъра на Аман – столицата на Йордания –започна масово шествие след петъчната молитва. В него участват местни политици: членове на парламента и на политическите партии.
Турция
Хиляди жители на Истанбул, Анкара, Бурса, Коня, Ескишехир, Маниса и други големи градове в страната участват в протестни шествия след петъчната молитва. Те са организирани от граждански организации.
Към групите поклонници, излезли от джамиите, се присъединяват и случайни минувачи. Протестиращите носят плакати с надписи, като „Йерусалим е мюсюлманска светиня“, „Израел са убийци, а САЩ са техните покровители“ и скандират антиамерикански и антиизраелски лозунги.
Полицията не създава пречки за провеждането на акциите и не се съобщава за безредици.
През нощта, в Истанбул, демонтираха всички табели и указатели, на които присъства фамилията на американския президент Доналд Тръмп.
Египет
Няколкостотин души се събраха на площада пред джамия „Ал Азхар“ в Кайро. Те веят палестински знамена и скандират: „Йерусалим е арабски, а не Западен или Източен!“, „Душа и кръв – с Палестина!“
Йерусалим и Западния бряг
След молитвата в свещената за мюсюлманите джамия „Ал Акса“ на Храмовия хълм, многохилядна тълпа се отправи към „Дамаските врати“ – на площада, където традиционно се провеждат протестните акции на палестинците. Там станаха малки сблъсъци с полицията, което предизвика органите на реда да разгонят демонстрантите.
Акцията бе възобновена след 15 минути, но вече не в такъв мащаб – около 300 души продължиха да протестират.
Сблъсъци имаше и в градове в района на Западния бряг на река Йордан – Хеброн, Калкили, Наблус – и в Ивицата Газа.
В следствие на всички сблъсъци са пострадали стотина палестинци.
В сряда Доналд Тръмп обяви, че САЩ признават официално Йерусалим за столица на Израел и местят посолството си за страната в Свещения град. Заявлението му предизвика масови протести на палестинците и в много градове започнаха безредици.
Израел смята Йерусалим за своя „единна и неделима“ столица, включително източните райони на града, окупирани по време на Шестдневната война от 1967 година и анексирани през 1980 година.
Световната общност не признава суверенитета на Израел над града и смята, че неговият статут е един от основните проблеми в Близкия Изток и той трябва да се реши на основата на договор с палестинците, смятащи Източен Йерусалим за столица на бъдещата им държава.