Лидерът на "Хизбула" Хасан Насрала разкри числеността на бойния клон на шиитската групировка – „100 000 обучени бойци“, както ги назова той.
Още: Австралия изпраща спасителни екипи след силното земетресение във Вануату (ВИДЕА)
Насрала подчерта, че бойците на „Хизбула“ са готови да се бият в защита на ливанската земя, петрол и газ, които "се крадат пред очите на ливанците", а не във вътрешни конфликти. Насилието бележи ключов "нов етап" за групировката по отношение на начина, по който се справя с вътрешните проблеми, добавя той.
Ако това е вярно, тя надхвърля броя на официалните военни сили на Ливан, за които се съобщава, че са с около 85 000 военнослужещи.
Изявленията на Насрала дойдоха в момент, когато "Хизбула" и нейните съюзници порицават надзора на съдия Тарек Битар върху разследването на експлозията в пристанището на Бейрут, като призовават за неговото уволнение. Според представители на „Хизбула“ разследването на съдията клони към това да ги признае за виновни за мащабната експлозия.
Още: Талибаните аут от руския списък с терористи: Думата прокара нужния закон
Още: След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази
В изявленията си от понеделник Насрала обвинява лидера на десните Християнски ливански сили Самир Геагеа в "производство" на насилие в бейрутския квартал Таюне, наричайки го престъпник и убиец.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Истинската програма на Ливанските сили е гражданска война", е цитиран да казва Насрала. "Най-голямата заплаха за социалния мир в Ливан са Ливанските сили".
Съобщава се, че Насрала е предупредил Геагеа да не прави "грешни изчисления".
Лидерът на "Хизбула" също така подчерта, че тези, които обвиняват движението в разпространяване на насилие, трябва първо да представят доказателства, и зададе въпроса защо призивите им за смяна на съдията, наблюдаващ проверката, се разглеждат като заплаха.
Още: Путин използва Кадиров, за да се пазари със сирийските бунтовници за военните бази
Още: Иде ли нова война в Сирия и какви са рисковете: Анализ на бивш външен министър
В четвъртък "Хизбула" и друга шиитска организация - "Амал", излязоха със съвместно изявление, в което заявиха, че нападението срещу протестиращите е имало за цел да "потопи страната в размирици".
Напрежението в Ливан е високо, тъй като в четвъртък, в допълнение към и без това трудната икономическа ситуация, се стигна до въоръжени сблъсъци по време на протести срещу продължителното разследване на взрива в пристанището на Бейрут. Престрелката в ливанската столица миналата седмица предизвика спомени за най-кървавия период в страната - гражданската война от 1975-90 г.
Престрелката стана в момент, когато Ливан се бори с тежка икономическа криза, утежнена от недостига на гориво. По-рано "Хизбула" сключи сделка за доставка на ирански петрол в засегнатата от кризата страна. Този ход обаче беше осъден както от западните държави, така и от ливанския министър-председател, който се опасява, че това може да доведе до санкции срещу Ливан.