Традиционните погребални обичаи в Индия намират все повече последователи, след като заради епидемията от коронавирус в страната все повече тела на загинали биват изгаряни, а крематориумите вече не смогват да поемат броя на починалите.
Според индийските традиции починалият трябва да бъде изгорен, като се вярва, че така ще бъде прероден в друго животно - маймуна, кон или друго според кармата на човека.
Димът от пламъците на открито залива очите на чакащите опечалени и работници в Нигамбод Гхат, най-големият и най-стар крематориум в Ню Делхи, разказва AFP.
Нарастващият брой тела, пристигащи от болници, принуди съоръжението, разположено до историческия Червен град, да удължи работното си време. Кремациите започват в 8:00 часа и продължават до късно през нощта.
Индия е една от най-засегнатите страни от коронавируса с около 240 000 случая на инфекция и повече от 6700 души починали до момента. Според официални данни около 650 души са загинали за ден в Делхи, но служители в крематориумите и гробищата твърдят, че в града е имало още стотици необявени жертви на вируса.
Според властите крематориумът в града е "обработил" над 500 тела за два месеца. В столицата на Индия на пълни обороти работят още три други крематориума и поне още две гробища.
Според разпоредбите жертвите на вируса се изгарят в съвременни пещи като предпазна мярка срещу инфекцията. Наредбите идват на фона на растящата паника заради разпространението на вируса.
Изгарянето на телата на жертвите всъщност е самата церемония по погребването им, на която присъстват множество опечалени роднини. Те подлежат на строг контрол - трябва да се наредят на опашка, за да преминат през "санитарен тунел" на входа на крематориума, а след това да чакат часове за церемонията.
Индия се задъхва от броя на заразените - свидетели съобщават, че някои линейки карат за изгаряне по 4 или 5 трупа наведнъж. Шофьор на линейка разказва пред AFP, че е имало много нощи, в които е докарвал трупове, но крематориумът не е смогвал да ги унищожи, и той е оставял колата си паркирана до сградата - по примера на много свои колеги.
Над два часа са необходими, за да бъде "погребан" човек по този начин.
Преди кризата с пандемията традиционните индийци рядко се възползваха от крематориумите, като телата на близките им бяха изгаряни по специален начин и със специални дърва.
Но страхът от зараза сега тласна жителите на страната към по-бързите и безопасни погребения.
Работниците в крематориумите са притеснени, че нямат работни облекла; и докато палят цигара в обедната си почивка, коментират, че най-лошото за Индия тепърва предстои.