Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко мощна е армията на Китай

13 юни 2022, 20:20 часа • 3372 прочитания

Китай обича да се хвали с армията си по държавната телевизия. Например с тези кадри: как по време на военно учение в Южнокитайско море войници от Народноосвободителната армия крещят заповеди и стрелят с оръдия от модерна фрегата. Въпреки телевизионното присъствие обаче китайският военен апарат не е особено прозрачен - дори и за чуждестранни военни експерти като Дзено Леони от "King's College" в Лондон. "Китай остава загадка - той има характеристики едновременно и на силна, и на слаба сила", казва Леони.

Сред силните страни на китайската армия са военноморските ѝ сили - според последния доклад на Пентагона с над 350 бойни кораба и подводници те са най-големите в света. Военновъздушните сили - с 2250 изтребителя - се нареждат на трето място в света. Експертите дори твърдят, че Китай е в процес на разработване на нови свръхзвукови оръжия. А сухопътните войски на китайската армия разполагат с над един милион боеспособни войници. Но въоръжените сили на Китай нямат почти никакъв боен опит.

Помощ от Русия?

"Те не са се сражавали във война от десетилетия. Последната война беше с Виетнам през 1979 година. А това беше преди модернизацията на армията", казва военният експерт Леони. "Освен това Китай все още изостава в някои технологии като военните самолети. В това отношение се нуждае от помощ от Русия."

През последните години обаче Китай наваксва много. САЩ продължава да харчи три пъти повече от Китай за армията си, но Народната република от години е втора в класацията по разходи за въоръжените сили. Целта на Китай е да се изравни със САЩ по отношение на военните технологии, а в дългосрочен план - дори да ги задмине.

Преди пет години държавният глава Си Дзинпин обяви, че модернизацията на армията трябва да бъде завършена до 2035 година. А до средата на века Китай трябва да има първокласна армия на световно ниво.

Самоуверени демонстрации на военна мощ

Китай отдавна има глобални интереси, които иска да защитава, а и желае да действа по собствени правила. Заплахите за сигурността на Китай включват и убеждението, че страни като САЩ се опитват да попречат на развитието на Народната република. Пекин иска да се противопостави на това, но е по-внимателен от Москва например, казва Леони. "В крайна сметка Китай трябва да подсигурява търговските си маршрути", обяснява той и добавя, че военните играят важна роля в това отношение. "Става дума и за уважение."

За разлика от САЩ, Китай досега не се е възприемал като глобална военна сила. Народната република има само една военна база извън територията на страната - в източноафриканската страна Джибути. В своя регион в Азия и Тихия океан Китай обаче има сериозни амбиции - там със сигурност иска да бъде най-голямата армия. Скоро факт ще бъде и третият китайски самолетоносач, който ще демонстрира силата на Пекин.

Самоуверените и понякога рисковани демонстрации на военна мощ с кораби и изтребители в Южнокитайско и Източнокитайско море отдавна са част от ежедневието. Те тревожат съседните държави, които все повече се чувстват застрашени от Пекин. Експертите твърдят, че Китай все още не разполага с достатъчно военна сила, за да измести от региона традиционната най-влиятелна сила - САЩ. Но след десет или двадесет години нещата може да изглеждат различно.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес