"Считаме, че международните усилия в антитерористичните действия в Сирия трябва да вървят в една посока и да могат да се аргументират помежду си".
Това заяви външният министър на Китай Ван И по време на посещението си в България, предаде БГНЕС.
Според дипломат номер едно на Китай решението трябва да бъде политическо, а войната и насилието няма да доведе до справяне с кризата.
На въпроса дали Пекин е доволен от сътрудничеството си в рамките на платформата „16+1” (16 държави от Централна и Източна Европа и Китай) китайският външен министър заяви, че чувствата на останалите 16 страни са по-важни. До колкото знам страните от Централна и Източна Европа в момента са доволни от най-новото развитие на тази платформа, допълни министърът.
По отношение на България Ван И заяви, че връзките между двете страни трябва да се засилят в няколко направления като селско стопанство, инфраструктура, енергетика и културен обмен. Ван И също така определи страната ни като „врата на ЕС към Азия” и като важен партньор по отношение на икономическия пояс „Път на коприната“ и „Морски път на коприната – 21 в.“.
Министърът също така потвърди, че премиерът Бойко Борисов ще участва на четвъртата среща на върха между Китай и страните от Централна и Източна Европа следващия месец в китайския град Суджоу. По време на нея се очаква да се състои и двустранна среща между Борисов и китайският премиер Си Дзинпин.
Българският външен министър Даниел Митов от своя страна заяви, че София е готова да играе активна роля в развитието на транспортните коридори по новия „Път на коприната“ в рамките на инициативата „Един пояс, един път“. Той също така посочи, че приоритетите на България в отношенията й с Китай са насочени към увеличаване на китайските инвестиции в страната, както и разширяване на износа на български продукти.
Министърът допълни също, че Пекин и София биха могли да задълбочат отношенията си и чрез инфраструктурни проекти, както и такива в областта на енергетиката.