Китай работи върху супермощна ракета, която ще бъде в състояние да доставя по-тежки полезни товари от тези на НАСА в ниска орбита, съобщи китайски космически експерт.
„До 2030 г. ракетата "Long March-9", която е в процес на разработване, ще може да пренася 140 тона в ниска земна орбита, където сателитите за наблюдение и телевизионни спътници понастоящем летят“, каза Лонг Лехао, висш служител от Китайската академия по инженерство пред информационна агенция "Синхуа".
Това ще превиши доставката на 20 тона от европейската ракета „Ariane 5“ или 64 тона от „Falcon Heavy“ на Илон Мъск, която през февруари изстреля един от червените американски автомобили на „Tesla Roadster“ към Марс.
Товарът на ракетата ще надхвърли 130-те тона на системата за космическо приземяване на НАСА, която трябва да влезе в експлоатация през 2020 г.
"Long March-9" на Китай ще има основен корпус с диаметър 10 метра и ще разполага с четири мощни бустери, всеки с диаметър от по 5 метра.
Ракетата може да се използва за рисковани лунни кацания, дълбоко изследване на космоса или изграждане на космическа соларна станция.
Освен това Китай работи върху космическа ракета за многократна употреба, която се очаква да направи своя първи полет през 2021 г.
Китай влива милиарди в своята военно-космическа програма, с надеждата да създаде оборудвана космическа станция до 2022 г. и да изпрати хора в близко бъдеще до Луната.
Азиатската суперсила се стреми най-накрая да настигне САЩ и Русия, след като години наред ги следва по петите в техните ключови цели относно космоса.
Китай планира да изгради база на Луната, заяви в началото на март държавния вестник "Глобал Таймс", цитирайки оглавяващия Китайската академия за космическа технология.