Постоянният комитет на Националния народен конгрес на Китай прие измененията в Закона за планиране на населението и плодовитостта, с която на семействата се разрешават да имат до три деца, съобщава агенция Xinhua.
Новата версия на закона показва, че държавата ще насърчава брака и раждането на деца сред населението в млада възраст. Освен това властите в страната се ангажират да въведат финансови, данъчни, осигурителни, образователни и жилищни обезщетения за млади семейства с деца и да намалят родителските разходи за раждането и възпитанието на младото поколение, както и образователните услуги.
Държавата също така ще насърчава местните власти и работодателите да предоставят допълнителен отпуск на служители, които отглеждат малки деца.
През май тази година Политбюро на Централния комитет на Китайската комунистическа партия реши да разреши на семействата да имат три деца. През юли Държавният съвет на Китайската народна република отмени съответните глоби, а също така обяви планове да разгледа въпроса за предоставяне на жилища на достъпни цени на младите семейства и данъчно приспадане за разходите за издръжка на деца под 3 години.
Контрол на раждаемостта
От средата на 70-те години КНР провежда строга политика за ограничаване на раждаемостта. С малки изключения, на семействата беше разрешено само едно дете.
ъпреки това, поради бързото застаряване на населението на страната, причинено от спада на раждаемостта, китайските власти от 2008-2009 г. разрешиха на семейните двойки да имат две деца, ако и двамата съпрузи са единствените деца на родителите си. На 1 януари 2016 г. в КНР влезе в сила закон, позволяващ на всички китайски семейства да имат две деца.
Към края на 2020 г. населението на КНР е 1,41 милиарда души. Делът на гражданите на възраст над 60 години достига 18.7%. През 2020 г. страната е имала 10.035 милиона раждания, което е най-ниското ниво от основаването на КНР през 1949 г. Според прогнозите на китайските демографи, ако настоящата тенденция не бъде обърната, до 2050 г. в Китай ще има около 487 милиона души на възраст над 60 години. С други думи, възрастните хора ще съставляват 35% от 1,4 милиарда души в страната.