Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китай и САЩ се сблъскаха челно в АПЕК

19 ноември 2018, 06:30 часа • 2706 прочитания

Провал - това е обобщението в една дума на срещата на върха на Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество (АПЕК), което дава едно от най-популярните руски издания в лицето на "Взгляд". И като основна причина за това се посочва явният знак - срещата не завърши с обща декларация на участниците за пръв път от 1993 година насам.

Заключението е едно - "отварянето на Китай към света" и глобализацията в американски стил се превърнаха в бойно поле за Вашингтон и Пекин.

"Целият свят е загрижен!" - така министър-председателят на Папуа-Нова Гвинея Питър О'Нийл коментира срещата. Папуа-Нова Гвинея беше домакин на събитието за първи път.

Повече от две дузини държавни и правителствени ръководители ще се завърнат у дома разочаровани по вина на две големи сили - Съединените щати и Китай. Обаче, би било трудно да се очаква друго, защото форумът се превърна в една от сферите на сблъсъците в "търговската война" между Вашингтон и Пекин. По време на срещата на високо равнище представителите на Съединените щати и Китай се оплакаха един от друг за "нелоялна търговска политика" помежду си, пише Агенция "Фокус".

Представители от Пекин припомниха как администрацията на Тръмп наложи допълнителни тарифи от 250 милиарда долара за китайски стоки. Американската делегация припомни китайския отговор. И както отбелязват американски издания, ръководителите на двете делегации - китайският президент Си Дзинпин и американският вицепрезидент Майк Пенс - размениха атаки, доказвайки, че именно тяхната страна има най-голям интерес в региона, където е концентрирана 60% от световната икономика. Пенс, макар и не толкова, колкото Тръмп наскоро, атакува геополитическите стремежи на Китай и засипа с критики китайския проект "Един пояс, един път" (който, между другото, неотдавна похвали Владимир Путин).

Словесният дуел между Пенс и Си беше внимателно наблюдаван от високопоставени представители на двадесет и една държави: руският премиер Дмитрий Медведев, както и президентите и премиерите на Виетнам, Южна Корея, Япония, Мексико, Чили, Филипините, делегати от Хонконг и Тайван, като по-продуктивни се оказаха срещите в кулоарите.

Резултатът от китайско-американските разправии е неприятен, но предсказуем. Първо, източници заявяваха, че на срещата на върха има трудности при договарянето и приемането на заключително съвместно изявление. По-късно стана ясно, че такова въобще няма да има. Лидерите на Австралия и Канада се опитаха да "подсладят горчивата хапка". "Направихме много по-голям напредък, отколкото очаквахме," увери журналистите австралийският министър-председател Скот Морисън. "Не мисля, че голямата изненада е, че имаме различна визия за ситуацията", добави канадският му колега Джъстин Трюдо.

Но неангажираните наблюдатели стигнаха до извода: Вашингтон и Пекин демонстрираха такава "различна визия", че по-нататъшното съществуване на формата АПЕК (който се появи през 1989 г. в края на Студената война и в резултат на китайската икономическа реформа) губи значението си. "Всичко се свежда до взаимна непримиримост между Съединените щати и Китай", заяви австралийският експерт Рори Меткалф в разговор с медиите.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес