Израел и Мароко подписаха в сряда споразумение, с което улесняват Рабат в придобиването на високотехнологични израелски продукти в сферата на сигурността, тъй като двете страни разширяват връзките си след сключването на споразумение за нормализиране на отношенията миналата година, съобщи АФП.
Още: След срещата на Нетаняху с Рубио: "Хамас" трябва да бъде елиминирана (СНИМКА)
Още: Последните освободени израелски заложници са били сериозно малтретирани
Меморандумът за разбирателство, подписан в Рабат от гостуващия израелски министър на отбраната Бени Ганц и мароканския министър, отговарящ за администрацията на отбраната, Абделатиф Лудии, е "безпрецедентен" за еврейската държава, заяви израелски служител.
Израел има няколко меморандума за разбирателство в областта на сигурността със съюзнически държави, но сделката с Мароко е първото по рода си споразумение с арабска държава, каза служителят.
Израел има пълни дипломатически отношения само с четири арабски държави: Египет, Йордания, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Бахрейн.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Тайван засече 24 китайски самолета
Споразумението с Мароко бе сключено в момент, когато Ганц направи първото посещение на израелски министър на отбраната в северноафриканското кралство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Още: Австралия наложи забрана за покупки на жилищни имоти от чужденци
Ганц заяви, че сделката "ще даде възможност за израелски износ тук (в Мароко)".
Израелското министерство на отбраната контролира целия износ в областта на сигурността, като еврейската държава предлага най-съвременни продукти - от безпилотни самолети за нападение до системата за противоракетна отбрана "Железен купол".
Министерството на отбраната заяви, че меморандумът за разбирателство с Мароко ще установи "официално сътрудничество" в областта на "оперативното планиране, покупките, научноизследователската дейност и обучението".
Още: Южна Корея дава безвъзмездна помощ от 20 млн. долара на Украйна
Още: Четирима от пуснатите палестински затворници са в болница
Според Амнести Интернешънъл и базираната в Париж организация "Забранени истории" един израелски продукт - шпионският софтуер Pegasus на NSO - вече е стигнал до Мароко.
Твърди се, че Рабат го е използвал срещу френския президент Еманюел Макрон - твърдение, което се отрича от Мароко, което заяви, че никога не е купувало софтуера и е завело съдебни дела срещу френските медии и Amnesty International.