Правителството на Индия ще внесе законопроект за забрана на частните криптовалути и за създаване на рамка за цифрови пари, подкрепяни от централната банка, съобщи парламентът късно във вторник.
Предложеният законопроект "има за цел да забрани всички частни криптовалути в Индия", съобщи долната камара на парламента, което се случва, след като миналата седмица премиерът Нарендра Моди предупреди, че биткойнът представлява риск за по-младите поколения и може да "развали нашата младеж", ако попадне "в грешни ръце".
Това е последният подобен ход от страна на голяма развиваща се икономика, след като през септември Китай обяви всички транзакции с криптовалути за незаконни.
Пазарът на криптовалути в Индия процъфтява, откакто Върховният съд на страната отмени предишната забрана през април миналата година, като според проучване на Chainalysis през последната година е нараснал с над 600%.
Смята се, че между 15 и 100 млн. души в третата по големина икономика в Азия притежават криптовалути, като общият размер на притежанията им възлиза на милиарди долари.
Сега техните инвестиции ще бъдат изправени пред несигурно бъдеще.
През юни централната банка на Индия обяви, че работи по въвеждането на собствена цифрова валута до края на годината, като същевременно предупреди, че има "сериозни опасения" относно частните криптовалути като биткойн, етериум и други.
Законопроектът, който ще бъде представен пред новата законодателна сесия, ще позволи някои изключения за насърчаване на технологията на криптовалутите, според бюлетина на парламента за предстоящата дейност, но не бяха оповестени повече подробности за предложеното законодателство.
Пазарната цена на биткойна изглеждаше незасегната от тази информация и се повиши с 2,0% по време на търговията във вторник.