Стотици наемници от руската частна военна компания „Вагнер“ действат в Либия, сочи информация на BBC, като се позовава на изтекъл доклад на ООН.
Russia's Wagner military group 'fighting in Libya', claims leaked UN report https://t.co/U9oT47Lryy
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 7, 2020
Те подкрепят военачалника Халифа Хафтар, чиято Либийска национална армия воюва с правителството в Триполи. Още от 2014 г. Либия е разделена на зони, контролирани от двете страни.
Смята се, че „Вагнер“ са въвлечени в конфликтите в Украйна, Сирия и в други страни. Руското правителство отрича всякакво държавни участие в организацията.
Уточнява се, че докладът още не е публикуван, но новинарските агенции са запознати със съдържанието му. За първи път се говори з потвърждение на ООН на съобщения, че „Вагнер“ действа в Либия.
Според 57-страничния доклад те се намират в Либия от октомври 2018 г. и „осъществяват техническа подкрепа за възстановяването на военни автомобили и участват в бойни операции“. Става въпрос основно за руснаци, но има и граждани на Беларус, Молдова, Сърбия и Украйна, се посочва още в доклада.
По-рано тази година руският президент Владимир Путин заяви, че каквито и да е руснаци в Либия не представляват Москва, нито им се плаща от държавата.
ООН не препоръчва санкции или каквито и да е действия срещу наемниците.
Доклад на генералния секретар на ООН Антонио Гутереш, който във вторник е внесен в Съвета за сигурност, също споменава за външни наемници, но не ги идентифицира, нито препоръчва някакви действия срещу тях, предаде АФП, която разполага с документа.
Междувременно, бойната авиация на фелдмаршал Халифа Хафтар на Либийската национална армия (LNA) започна серия от нападения върху позициите на наемници от Сирия и щаба на турското командване в Мисурата на 200 км източно от Триполи, съобщи Sky News Arabia.
Another video of the #LNA airstrike on the occupied #Misrata airbase .#Libya enjoy 😊.pic.twitter.com/BvzW0QvFQJ
— M.LNA (@LNA2019M) May 6, 2020
Според военните източници на канала, авиационният колеж е претърпял големи щети. Освен това нападенията бяха нанесени и върху склад в Мисурата с оръжие и боеприпаси, които се взривиха от прекия удар, съобщава ТАСС .
В допълнение, говорителят на Либийската национална армия (LNA) генерал-майор Ахмед ал-Мисмари съобщи, че осем бойци от LNA са убити в сблъсъци със силите на правителството на столицата Фаиз Саррадж.
"Осем души от либийската армия бяха убити, отблъсквайки нападенията на бойците от Триполи", каза Ал Мисмари и добави, че те загинаха по време на нападение от звена на ПНС на контролираната от ЛНА военновъздушна база Ел Ватия (приблизително на 100 км юго-западно от Триполи). Според него атаката е отблъсната, а противникът претърпява големи загуби в човешка сила и техника.
Припомняме, че на 27 април командирът на Либийската национална армия (LNA) Халифа Хафтар се обяви за владетел на Либия. Руското външно министерство обяви неодобрението си от действията на Хафтар и също така апелира към страните в конфликта в Либия с призив за възобновяване на диалога под егидата на ООН.
През ноември 2019 г. Държавният департамент на САЩ обяви, че в Либия има "значително количество" руски редовни войски, както и наемници от "Вагнер", подкрепящи "Либийската национална армия" на Хафтар, което дестабилизира ситуацията в страната.
През февруари пък Турция заяви, че протурски настроени сирийци се бият в Либия в подкрепа на Правителството на националното съгласие. Хафтар от своя страна отвори консулство в Дамаск, където режимът на сирийския президент Башар Асад е подкрепян от Русия.