Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анкара: Повече не приемаме отношение към турските кипърци като към малцинство

01 юли 2021, 18:07 часа • 2497 прочитания

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че страната му вече не приема отношението на властите на Република Кипър към кипърските турци като към малцинство.

"Ръководството на Република Кипър дава приоритет на нейния суверенитет и затова иска да разреши съществуващите въпроси", каза той на пресконференция с президента на Турската република Северен Кипър Ерсин Татар в Никозия.

"Кипърските турци са малцинство на острова. Вече не приемаме това. Тази дискусия е затворена за нас", съобщи агенция Ihlas.

Чавушоглу припомни, че предложението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за свикване на регионална конференция за Кипър и Източното Средиземноморие все още е в сила.

"Турция и Северен Кипър са убедени, че нито една от страните не може да претендира еднолично за шелфа. Ние няма да позволим това и ще защитим правата си. Предложението на Северен Кипър за справедливо разпределение на приходите (от морски разработки на нефт и газ) е от значение. Ако разпределението на доходи не е равно, ще направим това, което се изисква", каза Чавушоглу.

Той потвърди позицията на Анкара по отношение на уреждането на въпроса в Кипър, като отбеляза, че "решението трябва да се основава на признаването на равенството на двата народа на острова и суверенитета на двете държави Кипър". Конференцията в Женева по кипърския проблем, според Чавушоглу, не е донесла резултати поради липсата на гъвкавост и желание на кипърските гърци да разрешат проблема.

На 27-29 април в Женева се проведе неформална конференция за разрешаване на кипърския проблем в традиционния формат „пет плюс един“, тоест с участието на лидерите на гръцката и турската общност на острова, външните министри на държавите гаранти за кипърската сигурност (Гърция, Турция и Великобритания), както и генералния секретар на ООН.

На тази среща на върха позициите на страните се разминаха коренно: турско-кипърската делегация, като предпоставка за възобновяване на преговорния процес, постави искане за необходимостта да се признае съществуването на две държави на острова, което противоречи на разпоредбите на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, че в Кипър трябва да се създаде федерация от две зони и от две общини. А от гръцко-кипърска страна настояха за стриктно спазване на този основен международен документ.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес