От 1 до 4 ноември Военноморският музей във Варна организира Научно-практически форум „Голямата война – сто години по-късно“ по повод 100-годишнината от Първата световна война, който включва и научна конференция на тема „България и войната на море“, предаде БГНЕС.
Началото на Форума бе на 1 ноември в зала „Морски сговор“ на Военноморския музей с откриването на изложбата „Художникът на фронта“, в която се представят творби на видни наши художници от първата половина на ХХ век. Картините са създадени от художници, мобилизирани по време на войната, за да пресъздадат на художественото платно епизоди, лица и битки през очите на твореца. Произведенията са част от фонда на Националния военноисторически музей и на неговия филиал Военноморския музей. Изложбата може да бъде посетена от 3 ноември до края на 2016 г. в обичайното работно време на музея от 9.30 до 17.30 ч., от вторник до събота.
Националната научна конференцията „България и войната на море“ започна работа на 1 ноември и ще продължи два дни. На нея ще бъдат представени вижданията на изследователи от различни научни звена по въпроси на отбраната на българските брегове през Първата световна война и отражението й върху политическите, стопанските и обществени процеси на морска България.
На 3 и 4 ноември в два открити урока, подготвени от ученици и преподаватели от Националната гимназия за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ – Варна, ще бъдат представени темите „Участието на Българския военноморски флот в Първата световна война“ и „Първата световна война и българското изкуство“.
Форумът се организира в партньорство с Институт за исторически изследвания при БАН, Македонски научен институт, Национална гимназия за хуманитарни науки и изкуство „Константин Преславски“ – Варна, ИК „Морски свят – Морски вестник“ – Варна и с финансовата подкрепа на фонд „Култура“ на Община Варна.