Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ONE DESIGN WEEK 2015 представя целия спектър на съвременния дизайн в изложбената си програма

20 май 2015, 16:48 часа • 13881 прочитания

Близо 200 участника от 20 страни ще се включат в седмото издание на Международния фестивал за дизайн и визуална култура ONE DESIGN WEEK, организиран с подкрепата на Община Пловдив, Пловдив 2019 и Фондация Америка за България. Фестивалът, който се провежда между 19-ти и 28-ми юни в Пловдив, ще представи работата на дизайнери и артисти от цял свят в рамките на 24 експозиции. Гости ще бъдат някои от най-известните имена в съвременния дизайн, а българският дизайн ще бъде достойно представен, както от нови, така и от вече утвърдили се имена.

През 2015г. изложбената програма на ONE DESIGN WEEK събира многообразно съдържание от теми, техники и участници, подбрани така, че да приближат и вдъхновят аудиторията по темите на съвременния дизайн (графичен, изложбен, гейм, продуктов, социален, политически, текстилен, плакатен, принт, технологичен, дизайн на храна и т.н.), давайки й възможност за един нов и свеж поглед към световните тенденции в сектора.

Изложбите в програмата на ONE DESIGN WEEK са подредени в различни локации в Пловдив - Капана, пространства базирани на главната пешеходна улица на Пловдив, арт-галерии и кафенета, Градската художествена галерия, Баня Старинна, Кино „Космос“, Дружество на пловдивските художници и др.

В програмата на фестивала са включени следните изложби: основната изложба на ONE DESIGN WEEK 2015 - „Being Post-Digital” с куратор Рене Беекман; „Вариации на 3D принтиране“; „Пакетиран дизайн|съди по опаковката“; „Acmé Paris в плакати“; „Любим град /Favorite city“; „Улично изкуство завинаги: Играта насърчена“, „Прерамкирани процеси; „Интериорни аксесоари в женски род“; „Ретро бонбони – за детските спомени“; „Линия, която разказва; „Кarlsson & Wilker в плакати“; Дипломни проекти: Рая Стефанова “Жива пръст”; „Храна за размисъл“ на студентите от специалност "Вътрешен дизайн" в полското училище School of Form; Млади балкански дизайнери 2015: „Общи територии”; „Пипни, Седни, Пий / Touch, Sit, Drink“; „Пътуване през миналото и бъдещето на дизайна на бижута“; изложбата „Баланс“ на Вито Валентино; „Щрих и стих“ на на Компот Колектив, „Играта насърчена“ - интерактивен продуктов дизайн от Джорди Канудас, както и експозиции, създадени в резултат от конкурси и работилници по време на ONE DESIGN WEEK 2015.

Сред акцентите на седмото издание на форума са:

Централната изложба “Being Post-Digital“ ("Постдигитално съществуване”) с куратор Рене Беекман, която ще представи работи на близо 20 автора от 8 различни страни, които творят през погледа на постдигиталната ситуация.

„ПАКЕТИРАН ДИЗАЙН | съди по опаковката“ - изложба, посветена на опаковки и етикети, отличаващи се с естетика и функционалност, създадени от български графични дизайнери и илюстратори от последните няколко години. Всички участници в експозицията са специално селектирани от екипа на фестивала, защото чрез своята работа промотират различни подходи в реализацията на опаковки, както и висок стандарт на естетика и внимание към детайла. Селекцията е субективна и се води по няколко критерии: новост, креативен подход, добре структурирано послание, запомнящо се брандиране, продаваемост, деликатно и интелигентно вмъкване на добавена стойност, променяща естетическите ни възприятия. Експозицията може да бъде видяна в Кино „Космос“.

„KARLSSON & WILKER В ПЛАКАТИ“ - плакатна изложба, представяща работата на култовото нюйоркско дизайн студио KARLSSON & WILKER, като на място те ще допълват експозицията с няколко site-specific плакати, вдъхновени от България. Изложбата може да бъде видяна в Кино „Космос“.

„ВАРИАЦИИ НА 3D ПРИНТИРАНЕ“ – в тази изложба, чийто домакин е работилницата на B2N, осем творци от различни артистични сфери излизат от познатата територия на ежедневната си работа, за да се впуснат в експерименти с новите технологии - Wolfram (студио за проектиране и производство на осветителни тела), funkt (архитектурно студио), студио точка§точка (порцелан), Archabits (архитектурно студио), Светлана Мирчева (съвременно изкуство), Виктор Павлов (бижута), Катерина Сербезова (бижута) и Conveyer (архитектурно студио). Експозицията може да бъде видяна в арт-галерия Plovediv (ул. Павел Куртевич“ 3).

„ACMÉ PARIS В ПЛАКАТИ“ – френското студио за графичен дизайн Acmé Paris ще представи изложбата с техни плакати, включваща интересен подбор на визуални решения посредством играта със символи и графични инструменти, характерна за тяхната работа. Артистичните им оформления са заредени с естетска наслада и здравословна доза хумор за добро настроение и могат да бъдат намерени в Галерия А+ (ул. Загреб“ 18).

„ХРАНА ЗА РАЗМИСЪЛ“ - проектът изследва взаимоотношенията между форма и вкус, форма и жест, форма и намерение. Студентите от специалност "Вътрешен дизайн" в полското училище School of Form получават като задание да създадат съд за храна, чиято проста красота да вдъхнови майстор-готвача да му посвети специално ястие. Специално за изложбата в България ще пристигне ръководителят на проекта Marek Cecula, който ще представи работата на студентите. Експозицията може да бъде видяна в Градска Художествена Галерия, ул. „Княз Александър I“ - ви 15 .

„РЕТРО БОНБОНИ – ЗА ДЕТСКИТЕ СПОМЕНИ“ - Юлия Ландзидл ще представи инсталацията "Ретро бонбони". Нейният миниатюрен свят е сътворен от любимите й лакомства, приканва посетителите да се върнат назад, към позабравените спомени от детството. Какъв беше животът тогава? Какъв е вкусът на миналото? Вкусната изложба ще бъде представена на адрес: ул. „Константин Стоилов“ 25 в пространството на Мелформатор.

И през тази година продължава инициативата за посещение на всички дизайн обекти, чиято основна цел е насърчи феновете на дизайна да видят местата, на които се случва фестивалът, и да се запознаят с дизайн съдържанието, изложено в тях. Тези, които успеят да съберат печати от всички локации ще могат да участват в томбола със специални награди.

Информация за останалите изложби, инициативи, детска програма, лекционна програма и др., може да бъдат намерени на www.edno.bg и https://www.facebook.com/OneDesignWeek

За фестивала

ONE DESIGN WEEK е международен фестивал за дизайн и визуална култура.

Събитието се организира от платформата за култура ЕДНО. Освен основната изложба и професионален форум с изтъкнати имена от сферата на съвременния дизайн седмото издание на ONE DESIGN WEEK включва редица инициативи със свободен достъп за широката публика - изложби, творчески работилници, дискусии, лекции, детска програма, филми, партита и т.н.

ONE DESIGN WEEK е платформа, която стимулира и подкрепя развитието на дизайн професионалистите в България. Същевременно, целта на събитието е да представя и популяризира устойчиви и стойностни практики за по-добра и смислена визуална среда от цял свят.

Сред другите ежегодни фестивали на ЕДНО са ONE ARCHITECTURE WEEK и ONE DANCE WEEK.

Александър Коларов
Александър Коларов Отговорен редактор
Новините днес