Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изложбата "Оставете ги да рисуват" или разнообразните интерпретации на това какво е рисунка

19 февруари 2016, 15:31 часа • 5295 прочитания

В първата си за годината изложба галерия SARIEV Contemporary ще представи кураторския проект на художника Правдолюб Иванов – „Оставете ги да рисуват“. Чрез него Иванов изследва различните форми, дефиниции и подходи към рисунката. В изложбата участват утвърдени и млади български художници, работещи с различни техники и похвати, което обуславя и разнообразието в интерпретацията на въпроса „Какво е всъщност рисунката?“. Изложбата не поставя ограничения и цели да разшири понятието за рисунка. Или както коментира кураторът: „Всички медии, техники и идеи са позволени“, с други думи – „Оставете ги да рисуват“.

Със свои творби ще бъдат представени авторите Лъчезар Бояджиев, Вито Валентинов, Войн де Войн, Мариела Гемишева, Правдолюб Иванов, Нестор Ковачев, RASSIM®, Кирил Прашков, Калин Серапионов, Недко Солаков, Камен Стоянов, Красимир Терзиев, Коста Тонев, Ив Тошайн, Вальо Ченков и Димитър Шопов. В изложбата участва още и испанецът Игнасио Уриарте, който бе за първи път представен в България от галерия SARIEV Contemporary през 2011 г.

Изложбата ще се открие на 27 февруари от 19:00 в галерия SARIEV Contemporary (ул. „Отец Паисий“ 40, Пловдив) и ще може да бъде видяна до 1 април.

След като получих поканата да курирам тази изложба се замислих – мога ли да дам на себе си кратък отговор на въпроса: „Какво е рисунка?”

Опитах се, но не успях, тъй като винаги нещо оставаше отвъд формулировките. Изложбата, която се получи, е факт на желанието ми да попреча и на зрителите да имат лесен отговор на същия въпрос.

Изложбата показва рисунката в множество проявления: като неповторима следа; като крива на движение; като самото движение; като линия, записваща мисли; или като начин да се илюстрира наратив, но и като наратив за собственото си създаване. Рисунката като проект; като отпечатък на контролиран жест или като автономно действие, документирано от технологично средство.

Всички медии, материали и идеи са позволени. Всичко, което не е „забранено” с изречението: „Оставете ги да рисуват!”

                                                                    Правдолюб Иванов

 

Правдолюб Иванов е роден през 1964 година в Пловдив. Завършил е Национална Художествена Академия, София, България, където днес е преподавател. От 1995 година е член-основател на сдружението Институт за Съвременно Изкуство – София. Правдолюб Иванов има сериозно участие на международната арт-сцена. През 2007 година заедно с Иван Мудов и Стефан Николаев представят България в кураторския проект на Весела Ножарова „Място, на което не си бил преди” на 52- то Венецианско биенале. Участник е в 4-то Истанбулско биенале -1995; Manifesta 3 в Любляна, Словения - 2003; 14-то биенале Сидни, Австралия - 2004; в 4-то Берлинско биенале - 2006 година. Произведения на Правдолюб Иванов са част от колекциите: Софийска градска художествена галерия; ERSTE Bank, Aвстрия; European Investment Bank, Люксембург; European Patent Office, Mюнхен, Vehbi Koc Foundation, Истанбул и Tiroche DeLeon Collection & Art Vantage PCC Limited; частните колекции на René Block, Берлин, Д-р. Хайнц и Д-р. Кюн, Виена Австрия; Недко Солаков и Слава Наковска, София; Спас Русев, София, Лондон. Произведения на Правдолюб Иванов са репродуцирани в издания като Artforum, Frieze, Flash Art и Kunstforum, както и в публикацията East Art Map.

 

 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес