Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Александра Богоеска представя изложбата на скулптури с надслов "Вътрешно сияние"

17 юли 2023, 12:33 часа • 932 прочитания

В галерията на КИЦ на Република Северна Македония, на 18 юли 2023 с начало от 18:30 часа, ще бъде открита изложбата на скулптури с надслов „Вътрешно сияние“ на Александра Богоеска.

Произведенията от изложбата са изработени от камък, а по-конкретно от мрамор и травертин. Авторката чрез съдържанието на своите произведения иска да представи индивидуалността, съществуването, възможностите... С представянето на своите скулптури, тя се стреми чрез символите да подтикне разума да отгатва скритите съществени послания. Травертинът като материал с неправилна текстура представя природната красота, ранимост, крехката емоционална вътрешност, докато белия цвят на мрамора символично представя чистотата, нежните вертикални линии подчертават женския силует.

Нуждата от индивидуалност и вътрешна пълнота с позитивни и дълбоки съдържания все повече присъства около нас. Системата на серийно производство, пък дори и с човешките бития заема големи размери и убива качеството и свободата на мисълта и словото. Способността на художниците да създават уникалност е скрита в способността им да отбелязват нуждите и недостатъците в самите начала. Тъкмо индивидуалният подход, използван при създаване на уникалното представяне, задоволява нашите нужди за високи форми на комуникация и социализация.

В творчеството си Александра силно изтъква вътрешната свързаност с природата, както и чувството на силна емоция. Въпреки че в нейното изкуство става дума предимно за пластика в малки размери, Александра доста умело успява чрез тях да презентира своята идея за скулптура. Всяко нейно произведение в своята концепция съдържа ясна връзка и неразделимост между мъжката и женската жизнена енергия. Тя използва скулптурата като неограничено пространство за изразяване на нейната неповторимост и индивидуалност. Свободно мога да кажа, че е творец, който иска да експериментира чрез своите произведения и доста умело долавя описаното по-горе, именно чрез показване на личните чувства в различни тематични съдържания.

Изследванията си в областта на скулптурата насочва в областта на абстрактно-човешката скулптурна форма, чрез съчетаването, както на формите, така и на материалите. Изразява се чрез свободната пластична форма, създавайки чисти пластични структури с някои асоциативни белези. Вертикалното разположение на скулптурите, заедно с изтъкнатото природно рустикално изразяване, чрез подчертаване на естествената структурна форма на камъка от една страна, както и постигнатото съвършенство с изглаждането на повърхността от друга страна, са важен елемент в цялостния визуален ефект.

Динамиката на формите е постигната с конструктивна процедура на свързване при оформянето на произведенията. В част от скулптурите, вътрешната спойка от желязната арматура, с които са свързани основните форми в скулптурната маса, контрапунктира при постигането на външни светлинни усещания и допълнително придава на цялото и визуална привлекателност.

Характерен момент в творчеството на Александра е свързването на две природни творения – човешкото битие и камъкът, презентирани чрез уникален художествен израз, като една цялост с неразривна енергия.

Мраморът и травертинът са материалите, които най-често използва в своите произведения, дават широка възможност за оформяне в различни форми, структури и големини, но способността на Александра чрез своите скулптури да внесе и живот, и душа в самия камък е безценна. Материал, който е изключително труден за обработка, а доста умело оформен и видим в поредиците, в които Александра презентира своя творчески дух и капацитет. Възприемам и преживявам самата нея, чрез нейните скулптури, които следват световните художествени движения на 21 век.

Чрез специфичния избор на действие виждаме силата на Александра. Мощно звучи и самата мисъл СКУЛПТОР – ЖЕНА. Вярвам и съм сигурна, че изборът има тясна връзка с нейните корени. Прилеп и мраморът са едно цяло и възможността ежедневно да анализира и преживява естествените мраморни форми в нейна близост, при нея развива креативността и нуждата за художествено изразяване тъкмо чрез камъка, като материал за обработка.

Произхожда от Прилеп, град, който е разсадник за култура и изкуство и се нарежда в списъка на успешни млади прилепски творци, които безкористно, със своето желание, упоритост, посветеност, креативност и най-важното - чрез поддържан и надграждан талант, създават и поддържат емблематичното, което остава след нас.

Жената и изкуството – двете изключително комплексни и отделни теми, вечно вдъхновение на големите умове. Когато се осмелиш да съчетаеш тези две теми в една, крайният продукт има голяма сила и пленява със своята уникалност.

Яна Янеска Ристески, историк на изкуството

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес