Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Военната помощ на САЩ за Украйна все още е под заплаха: Washington Post предупреждава

30 април 2024, 11:08 часа • 5964 прочитания

Колкото и болезнено да беше прокарването на помощта за Украйна през Конгреса на САЩ, близо 61 млрд. долара вероятно ще свършат до края на годината. Това означава, че в началото на 2025 г. ще е необходим друг пакет, а ако Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, такъв законопроект е поставен под огромен риск.

Това пише Макс Бут, колумнист на Washington Post и старши сътрудник в Съвета за международни отношения.

Още: Дилемата "Тръмп" за Украйна: Европа има само 6 месеца за реакция

Изборите през ноември са повече от важни

Ако Тръмп спечели през ноември, е малко вероятно той да подкрепи нов законопроект за Киев, пише WP. Републиканецът продължава да твърди, че ще сложи край на войната в рамките на 24 часа. Мнозина смятат, че той ще отреже Украйна, за да я принуди да приеме едностранна сделка, която руският диктатор Владимир Путин няма намерение да спазва.

Президентските избори в САЩ могат да определят съдбата на Украйна, а Тръмп може лесно да спечели тези избори. Дори и да не го направи, помощта за Украйна пак ще бъде застрашена, ако републиканците контролират и двете камари на Конгреса, отбелязва колумнистът на Washington Post.

Още: Какви западни оръжия има и ще има Украйна? (ВИДЕО)

САЩ може да не бъде на разположение на съюзниците си в бъдеще

Според него съюзниците на САЩ в Европа и Азия биха направили "сериозна грешка", ако тълкуват законопроекта за помощ на Украйна като сигнал, че не е необходимо да се стремят към по-голяма стратегическа автономия. По думите му - би било добре те да действат така, сякаш САЩ на практика са обърнали гръб на света, защото съществува "съвсем реален риск".

Още: Германия с нов военен пакет за Украйна: ПВО и бойни машини

Снимка: Getty Images

Той добавя, че съюзниците на САЩ ще трябва да разработят планове за действие в извънредни ситуации, основани на възможността Америка да не бъде повече на тяхно разположение в бъдеще.

Всъщност това вече се случва. Канада и европейските членове на НАТО са увеличили разходите си за отбрана с 11% през 2023 г., а Япония ги увеличава с 16,5% през тази година. Това може да е само началото на едно дългосрочно поемане на тежестта от Съединените щати. Страните от Германия до Южна Корея обсъждат дали могат да продължат да разчитат на ядрения чадър на САЩ, или трябва да придобият собствени ядрени оръжия, се казва в материала.

Още: Украйна получава "до дни" помощ от САЩ: Ето кои доставки вече започнаха

Според WP е жизненоважно съюзниците на САЩ да направят повече за укрепване на многостранните си връзки в областта на отбраната, за да бъдат по-малко зависими от "капризите на Вашингтон. В случая на Япония и Южна Корея това означава да продължат да укрепват своите зараждащи се военни и разузнавателни връзки пред лицето на нарастващите заплахи от страна на Китай и Северна Корея. В случая на Европа това означава не само да продължи да увеличава разходите за отбрана, но и да задълбочи сътрудничеството както в областта на отбранителното производство , така и във военната сфера.

Припомняме, че на 20 април Камарата на представителите на САЩ гласува за одобряване на помощ за Украйна в размер на 60,84 млрд. долара след 7-месечно блокиране от страна на републиканците. След това президентът Джо Байдън подписа указа и доставките вече започнаха.

Още: Зеленски: Ще получим ракети за Patriot без забавяне (ВИДЕО)

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес