Повече от половината европейци вярват, че Европейският ще се разпадне в следващите 10 до 20 години, въпреки че подкрепата за Съюза достига нива, които не са виждани от повече от четвърт век, пише британското издание The Guardian.
Във Франция, Германия, Италия, Холандия, Австрия, Словакия, Румъния, Гърция, Чешката република и Полша мнозинството от анкетираните смятат, че дезинтеграцията на ЕС е „реалистична възможност“ през следващите 10 до 20 години.
Данните са особено ярко изразени във Франция, където партията на президента Еманюел Макрон „Република напред“ изостава от евроскептичната партия „Народен фронт“ на Марин льо Пен в изборите за европейските парламент, които ще се състоят следващата седмица.
Според проучването, поръчано от Европейския съвет за външни отношения (ECFR), 58% от хората във Франция смятат, че е много вероятно или е вероятно ЕС да се разпадне в рамките на 20 години, на второ място след Словакия (66%).
От 14-те страни, анкетирани от YouGov - съставляващи повече от 70% от местата в Европейския парламент - само в Швеция (44%), Дания (41%) и Испания (40%) делът, предвиждащ имплозия, е под мнозинство, предаде агенция Фокус.
Близо седем десетилетия след създаването на Европейската общност за въглища и стомана, обединяваща Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия и Люксембург в пакт, предназначен да предотврати по-нататъшна война, трима от 10 души казват, че конфликт между страните в ЕС е реалистична възможност.
Едва една трета от гласоподавателите във Франция и Полша твърдят, че е възможно война.
Това чувство е особено силно сред хората, които планират да се въздържат или да гласуват за екстремисти следващата седмица. Почти половината (46%) от привържениците на „Националния фронт“ и 41% от привържениците на „Алтернатива за Германия“ в Германия поддържат това мнение.
Европейците също са загрижени за колебливото благоденствие. Проучването установи, че само една трета от германците и една четвърт от италианците и французите обикновено разполагат с пари, останали на края на месеца за странични разходи.
В Европа три четвърти от гласоподавателите смятат, че политиката е нарушена или на национално, или на равнище ЕС, или и на двете. Във Франция само 15% смятат, че политическата система работи добре.
На основата на последните статистически данни на Евробарометър, които показват, че две трети от европейците имат положителни чувства към ЕС - най-високият регистриран рейтинг от 1983 г. - директорът на ECFR, Марк Леонард, каза, че тежестта на проевропейските партии е да събудят „тихото мнозинство“.
Проучването установи, че почти 92% от гласоподавателите смятат, че ще загубят, ако ЕС се срине. Страховете за способността да търгуват, пътуват и работят в други страни от ЕС са на първо място в списъка на причините.
Гражданите се опасяваха, че ще загубят единство по въпросите на сигурността и отбраната и ценят това, че са част от блок, който може да се противопостави на САЩ и Китай, на фона на нарастващата икономическа несигурност и изненадващия характер на трансатлантическите отношения.