"Тъй като в публичното пространство се тиражира масово едно клише, искам да въведа известно уточнение:
Академията НЕ е Холивуд.
Академията за филмово изкуство и наука (AMPAS), която връчва статуетката Оскар е МЕЖДУНАРОДНА организация, създадена с цел подпомагане развитието и разпространението на филмовото изкуство", пише Теодор Ушев в социалната мрежа Фейсбук.
"Седалището на организацията е в ЕлЕй.
Повечето от половината 10 000те членове (от които около 6500 с право на вот тази година) не живеят в ЕлЕй, нито имат нещо общо с Холивуд.
Повече от 40% от членовете на Академията дори не живеят в Щатите.
В този смисъл клишето "Холивуд си раздава Оскарите" не отговаря на истината. Много от филмите, които гледате, или са номинирани, имат толкова общо с няколкото големи студия, базирани в ЕлЕй, колкото филм, произведен в България.
Не всеки американски филм е произведен в "Холивуд", нито финансиран от там.
Често, те само са разпространявани от големи студия (което обикновено се случва след номинация, Сънданс или Торонто)
Номинациите и наградите са ПЕРСОНАЛНИ! С изключения на категорията "Най-добър чуждестранен филм", статуетките и номинациите са поименни. (маркирането на най-добър чуждестранен филм е име на филма, режисьор, държава).
В този смисъл, всяка награда е единствено и само за заслужилият я артист/автор. Никой друг от екипа, работил по филма, нито държавата, в която е продуциран, роден, т. н. не може да се кичи с нея.
На статуетката/сертификата пише само името на артиста.
Разбира се, номинираните/спечелили могат да се идентифицират и промотират както желаят.
За най-добър филм номинацията (наградата), отива в продуцента.
"Оскарите" не са спортно състезание и на развяването на байряци не се гледа с добро око, защото Академията награждава за лични постижения.
Статуетките не могат да се продават или преотстъпват. Ако ви е писнало от вашата, сте длъжни да я продадете обратно на Академията срещу 1$."