Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С политиката си ЕЦБ тласка Европа към живот на заем

11 август 2021, 14:56 часа • 2441 прочитания

Повече от 10 години Европейската централна банка (ЕЦБ) изпомпва пари на пазарите, сякаш повече няма да има утре. Лихвените проценти са в отрицателен диапазон. От това страдат най-много малките спестители. И няма видимо подобрение. Крайно време беше най-накрая да се започне обратът в паричната политика.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Класическият лихвен бизнес на банките вече не работи по време на отрицателни лихвени проценти. Понякога е дори по-добре да съхранявате пари в шкафчето в мазето на банката, отколкото да ги депозирате в собствената си сметка на банковото гише. Налудничаво!

Но това не е всичко. Страхувам се, че ни очаква още едно десетилетие с нулеви лихви. Това ще удари особено малките хора. Не бива да се стигне дотам. Но едно по едно.

Държавите поставят структурните реформи на заден план

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

След кризата на финансовия пазар преди повече от десет години, ЕЦБ изпомпва пари на пазарите, сякаш повече няма да има утре. Тя изкупува държавни и корпоративни облигации на едро. Паричното предлагане расте и расте. Това означава, че държавите-членки на ЕС могат да направят това, в което са особено добри: да поемат дългове.

Лихвеният процент всъщност е най-важният инструмент за дисциплина, който нашата икономическа система познава. Ако не ми коства нищо да бъда в дълг, защо трябва да намаля дълга, вместо да взема повече? Много държави и компании отдавна са си отговорили на въпроса. Държавите поставят структурните реформи на заден план и компаниите не успяват да правят иновации. В резултат нивата на дълга нараснаха много преди коронавируса, докато неконкурентните структури се запазват и производителността е в стагнация.

Освен това в момента има забележим ръст на инфлацията. През юли тя вече беше над 2% в еврозоната, в Германия дори почти 4% - във всеки случай в сравнение със същия месец на миналата година. Наблюдателите приписват увеличението на високите цени на суровините, временното увеличение на ДДС и нововъведения данък за CO2. Тъй като това са специални ефекти, много от тях остават спокойни.

Аз, от друга страна, смятам, че устойчивата висока инфлация от над 2% не е малко вероятна. Все повече средни компании ми съобщават за безпрецедентен недостиг на суровини, за някои от които това ще се проточи с няколко години. Недостигът на квалифицирани работници все още е остър, има сравнително малко свободни мощности в германската индустрия и поколението на бейби бума е на път да се пенсионира. Всичко това говори в полза на устойчивото увеличение на цените и заплатите.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Инфлация: ЕЦБ смекчава целта си

Но какво прави ЕЦБ? Малко преди забележимото покачване на темповете на инфлация, тя ЕЦБ смекчава целта си за инфлация. Вместо „под, но близо до 2%“, централната банка сега се стреми към годишна инфлация от 2% и толерира временно увеличение. В същото време ЕЦБ търси нови цели и области на дейност в допълнение към паричната стабилност. Измамник, който мисли зло.

Накратко: Изключително опасно е, ако ЕЦБ не поеме скоро към отдавна очаквания обрат в паричната политика. Въпросът е дали ЕЦБ все още има сили да направи това или взаимната зависимост между политиката и централната банка вече е твърде голяма. Много държави са толкова силно задлъжнели, че вече не могат да поемат нарастващо лихвено бреме. Вие отдавна сте свикнали с ниските или отрицателните лихви и вече не можете да излезете от капана на дълга.

Забравят се тези, които вече плащат цената за експанзивната парична политика. Докато държавите, собствениците на имоти и големите компании се възползват от отрицателните лихви в краткосрочен план, спестяванията, направени от малките спестители, губят стойност. Трудолюбиви хора, които поставят нещо настрана, за да имат повече в залеза на живота си, отколкото тези, които харчат всичко. Спестяванията ви се стопяват по срочната депозитна сметка. Застраховките ви живот вероятно ще ви носят все по-малко. Това е несправедливо и създава фалшиви стимули.

Животът на кредит става все по-привлекателен: Политиците и банкерите трябва да обмислят реалната си задача

Доброволното, солидно осигуряване става все по-непривлекателно, а животът на кредит става все по-желан. Това от своя страна допринася за образуването на балони. Ако те се спукат, растежът се срива и ЕЦБ има отново причина да купува нови държавни облигации - порочен кръг.

Икономическите закони не могат да бъдат отменени в дългосрочен план. Време е както избраните политици, така и назначените централни банкери да се върнат към реалната си задача: политиката определя рамката за икономиката и обществото, централните банки стабилизират стойността на парите. Ако инфлацията изпъква по-упорито, отколкото се очакваше, тогава се нуждаем от ЕЦБ, която да реагира решително и без да подава фалшива информация на политиката. В момента тя не създава впечатление, че е способна да направи това.

…………..

Анализът в сп. „Фокус“ е на Карстен Линеман, депутат от ХДС в Бундестага от 2009 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес