На 1 юли вечерта при пожар на подводница, недалеч от база на Северния флот на Русия загинаха 14 моряци. Според официалната информация машината е изучавала релефа на дъното. Типът подводница не се уточняваше, но по данни на РБК е загинал екипажът на атомната дълбоководна станция "Калитка" (АС-12, неофициално наименование "Лошарик"). По-късно "Открытые медиа", позовавайки се на два източника от Северния флот съобщиха, че аварията се е случила на подводницата БК-64 "Подмосковье". Според "Коммерсант" петима моряци са хоспитализирани с различна степен на изгаряне и отравяне. Ето какво е известно за двете подводници и тяхната дейност.
"Лошарик"
Атомната станция АС-12 е развитие на предишни проекти на дълбоководни станции ("Кашалот" и "Палтус") от 70-90-те години на миналия век. Всички те са създадени за изследване и дейности с обекти на дъното на океана, като извличане на кораби, самолети, спътници и т.н. Американските военни смятат, че станциите може да се използват и за диверсионни цели: присъединяване към подводни кабели за секретни връзки. В действие са пуснати три "Кашалота", три "Палтуса" и един "Лошарик". Всички станции имат атомен реактор. Официално нямат въоръжение. Вместо това имат техника с различно предназначение за работа с подводни обекти.
"Лошарик" е пуснат под вода през 2003 година. Максималната му дълбочина на потапяне е много по-голяма от предшествениците му (3000 м при него, в сравнение с 700-1000 м при Кашалота и Палту с- над 1000 м)
Это — единственная существующая фотография «Лошарика». Лодка спущена на воду в 2003 году, но ее не фотографируют. Фото: «Радио Свобода» pic.twitter.com/56TkmXoU6A
— МБХ Медиа (@MBKhMedia) 2 юли 2019 г.
През 2012 година, когато Русия за пореден път реши да докаже, че преминаващите през Северния полюс подводни хребети Ломоносов и Менделеев принадлежат към руския континентален шелф, на дъното на океана бе изпратен именно "Лошарик". Взетите от него проби, в ролята им за обосновка бяха изпратени в ООН през 2015 година. Аналогична заявка през 2014 година подаде Дания, която смята, че хребетът Ломоносов е продължение на шелфа на Гренландия. До момента комисията към ООН не е взела решения.
Какво общо има подводницата "Подмосковье"?
Атомните дълбоководни станции не могат да плуват сами в далечни плавания, затова се транспортират към мястото на провеждането на изследването от голяма атомна подводница със специално предназначение. При подхода станцията се закрепва към долната част на голяма подводница. От 2002 година такъв носител бе БС-136 "Оренбург", която през 2015 година е изпратена на ремонт (информация за неговото приключване засега няма.), припомня Медуза.ио.
В продължение на две години "Лошарик" и другите станции нямаха носител, докато през 2016 година не беше спусната БС-64 "Подмосковье" (бивш ракетоносител К-64). През 2020 година към "Подмосковие" ще се добави още една голяма лодка К-329 "Белгород" . Тя може да носи, както атомни дълбоководни станции, така и безпилотни подводници (торпеда) "Посейдон" с мощен ядрен заряд. В момента "Белгород" преминава изпитания.
"Подмосковие", "Белгород" и всички атомни дълбоководни станции са от 29-та бригада за подводници, която е пряко подчинена на Главното управление за дълбоководни изследвания към министерството на отбраната на Русия. Командването на частите е базирано в Петергоф, а самите лодки и станции в Оленья Губа близо до село Гаджиево Мурманска област.
Реакцията на Путин
Президентът на руската федерация Владимир Путин проведе съвещание с министъра на отбраната Сергей Шойгу. Путин съобщи, че сред загиналите има седем капитана от първи ранг и двама герои на Русия.
"Това е голяма загуба за флота и изобщо за армията", каза Путин. Той заръча на Шойгу да отиде в Североморск, за да чуе лично докладите за случилото се. От руското министерство на отбраната съобщиха за гибелта на моряците на 2 юли, обявявайки, че пожарът е станал в "научно-изследователски дълбоководен апарат." Други подробности в изявлението на МО на Русия не се уточняват.
Сигнал до Норвегия
Руски чиновници са съобщили на норвежката агенция за радиационна и ядрена безопасност за това, че борда на подводницата е станал взрив на газ. Това е съобщил директорът на агенцията за Reuters. По думите му не е регистрирано повишаване на нивото на радиация в района.
През 2002 година потъна атомната подводница "Курск." Вижте какво се случи и версиите за трагедиите в статията ТУК. През 1969 година Съветската подводница К-19 се сблъсква с американска. Повече за случая може да прочетете ТУК