Танковете бяха "коз" преди, когато атакуваха внезапно. Днес фронтовата зона е твърде добре видима заради дронове и сателити. Това означава, че западните танкове едва ли ще променят картината на бойните действия в Украйна, пише бившият командир на Чуждестранния легион генерал Бруно Дари (той се оттегля от активна длъжност през 2012 година) в Le Figaro:
Наскоро няколко западни държави решиха да доставят танкове на Украйна. Задачата беше амбициозна: да помогнем на президента Зеленски да върне изгубените територии! Но вече може да се твърди, че това, вместо да доведе до смекчаване на този конфликт, само ще увеличи интензивността му. Трябва също така да се опасяваме, че следващият ход на Зеленски, вече обявен по време на европейската му обиколка, ще бъде да поиска ракети с голям обсег.
Военната история на ХХ век показва, че танковете носят значително предимство само когато се появяват бързо, внезапно и в големи количества. Така е през 1940 г. с немските танкове, които внезапно заобиколиха френската отбранителна линия Мажино през белгийска територия. Така е и по време на Шестдневната война, когато израелските танкове внезапно повториха същия успех. Но когато врагът очакваше идването на чужди танкове, както се случи с немските танкове близо до Курск, всичко завърши със смъртта на хиляди танкови екипажи.
Днес 200 или 300 танка, доставени на Украйна, няма да могат да променят фундаментално баланса на силите. От една страна е очевидно, че руснаците не са си губили времето и са поставили противотанкови заграждения по сегашната линия на разделяне. Със сигурност те са готови да отблъснат всяка контраатака след като са превзели по-голямата част от Луганска и голяма част Донецка област! Нещо повече, днес бойното поле става "прозрачно" благодарение на широкомащабното използване на дронове, сателити и техника за електронна война. Танковете няма да могат да се приближат незабелязани, което означава, че всяка атака ще бъде предотвратена преди да започне.
Президентът Зеленски умишлено поиска изтребители и ракети с по-голям обсег на действие в помощ на танковете. Тези оръжейни системи, както и танковете, няма да променят баланса на силите. Но има реална опасност с тях конфликтът да се разпространи извън границите на Украйна. Причината - украинската страна най-вероятно все по-често ще цели военновъздушни бази извън самата Украйна. Целта е те да не бъдат използвани от Русия за стрелба с високоскоростни ракети, както и да бъдат поразявани точки на логистика на войници и оръжия още на руска земя. И руснаците също все повече ще използват отдалечени летища дълбоко в Русия, за да избегнат ракети с голям обсег, доставени на Украйна.
Френските политици също наливат масло в огъня: г-жа кметът на Париж, заявявайки, че руските спортисти не трябва да участват в Олимпийските игри през 2024 г. в нейния град, изглежда разширява военния конфликт към спортния сектор.
Очевидно е, че решението на конфликта не е в доставката на все нови оръжия и бронирани формирования в Украйна. Решението е друго. Междувременно да се надяваме, че някой нещастен инцидент като убийството в Сараево през 1914 г. (бел. ред. - убийството на австрийския престолонаследник, даващо няма да ни завлече в пропаст, в която никой не иска да падне.
ОЩЕ: Танкове, за да има победа: Русия е зле, но и Запада се мотае с помощта за Украйна (ВИДЕО)
Автор: генерал Бруно Дари, Le Figaro
Превод: Ганчо Каменарски