Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Михаел Рот: Европейският съюз изгуби много време на Западните Балкани

21 септември 2022, 20:12 часа • 2512 прочитания

Европейският съюз проигра много време и доверие на Западните Балкани. Ако иска да победи в конкуренцията с Русия и Китай, трябва да възроди перспективата за членство по такъв начин, че кандидатите веднага да усетят част от придобивките от членството в ЕС. Това написа председателят на комисията по външна политика в германския Бундестаг Михаел Рот в авторски материал за „Ди Цайт“, цитиран от БГНЕС.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Според него, Европа трябва да предприеме решителни стъпки, за да покаже, че сътрудничеството с либералните демокрации е много по-привлекателно и по-устойчиво от сътрудничеството с авторитарните режими. Рунската агресия срещу Украйна разбуди ЕС от неговия дълбок геополитически сън и го накара „повторно да отвори един от своите най-успешни инструменти – политиката на разширяване“.

Тази политика беше „двигател на мира, демокрацията, върховенството на правото и благосъстоянието в Европа и сега е моментът последователно да продължим тази успешна история както в Източна Европа, така и на Западните Балкани", пише Рот.

„Връщането на войната в Европа ни накара да разберем, че стабилизацията и интеграцията на нашите източни и югоизточни съседи е преди всичко в наш интерес. Затова процесът на разширяване трябва да се реформира по такъв начин, че хората от държавите-кандидати, дори и преди формалното членство, постехенно да започнат да печелят от предимствата на ЕС“, подчерта Рот.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Той посочи, че шест предложения могат да послужат като насоки за такава реформа на присъединителния процес, чрез която страните-кандидатки да се интегрират поетапно в структурите на ЕС още преди формалното членство.

На първо място, представители на държавите кандидатки, които в рамките на преговорите са постигнали задоволителен напредък в областта на демокрацията, върховенството на закона и доброто управление, сега трябва редовно да присъстват на заседанията на Европейския съвет и избрани заседания на Съвета на министрите на ЕС, а решението за това следва да бъде прието с квалифицирано решение на Съвета на ЕС и Европейския парламент по препоръка на Европейската комисия.

Още преди присъединяването ЕС трябва да си сътрудничи още по-тясно със страните кандидатки във важни области като сигурност, енергетика и инфраструктура, смята Рот. С оглед настъпването на зимата е необходимо да се осигури снабдяването с енергия на региона, а постепенният достъп до общия европейски пазар би бил примамлив стимул за кандидатите по пътя им към ЕС.

Според Рот, в подкрепа на усилията за интеграция предприсъединителната помощ трябва да се увеличи значително, за да се запълнят празнините в инвестициите и да се намали привлекателността на китайските заеми. Едно от предложенията е членовете на ЕС да поемат "шефство" над отделните държави кандидатки, за да наблюдават и подкрепят отблизо технически и политически европейския им път.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Рот смята, че решението за започване на процеса на присъединяване и отваряне или затваряне на преговорни глави в бъдеще в Съвета на ЕС трябва да се взема с квалифицирано мнозинство, вместо с консенсус, както досега. В текста германският политик предупреждава, че „на Западните Балкани бушува неумолима системна конкуренция между либералната демокрация и авторитарните режими на Русия и Китай“.

„Заради липсата на готовност и колебливостта на ЕС се създаде политически и икономически вакуум, в който решително навлязоха други актьори, които не само отхвърлят ценностите и интересите на ЕС, но и се борят срещу тях.“

Между тези актьори Русия подтиква към размирици с цел дестабилизиране на Западните Балкани, като по този начин бъде спряна по-нататъшната европейска интеграция на региона. „А там, където ЕС не прави достатъчно или го прави твърде късно, Путин се представя като спасител в беда, например при доставките на енергия“, пише Рот.

Целта на Китай, от друга страна, е да разшири своето влияние на Западните Балкани посредством изграждане на икономически връзки, особено с помощта на големи инвестиции в областта на инфраструктурата.

В същото време, обаче, обещанията и реалността рядко съвпадат, тъй като много от обявените проекти никога не се реализират или се реализират много бавно. Освен това икономическите ползи от проекти, финансирани от китайски банки и реализирани от китайски компании с китайски работници и китайски материали, са под голям въпрос, смята Рот.

Според него, ЕС не трябва да бяга от тази конкуренция, ако иска да покаже на държавите от Западните Балкани, че сътрудничеството с либералните демокрации в крайна сметка е по-печелившо от сътрудничеството с авторитарните режими.

„Предложената реформа ще доведе до постепенен процес на присъединяване, който ще направи дългия път по-привлекателен и ще обвърже по-силно страните от Западните Балкани с ЕС, а няма да смекчи строгите критерии за членство“, подчертава Рот.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес