Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой как използва края на американската епоха?

10 август 2018, 19:00 часа • 4308 прочитания

Първият голям глобален конфликт на 21. век избухна в Близкия изток. Той не включва Иран. „Ислямска държава“ не беше фактор. Изненадващо, дори Израел се озова в кулоарите. Първоначалният залп от изстрели в битката за периода след САЩ идва от Саудитска Арабия. Борбата за власт беше причинена от оттеглянето на Вашингтон от света, пише Брет Брюън в анализ за CNN, цитиран от БГНЕС.

Президентът Тръмп отстъпи ролята на Съединените щати като основен източник на глобална стабилност. Държавата вече не почита съюзи, договори или традиции. Вече външната политика няма да се ръководи от набор от ценности и приобщаваща визия за света. „Америка на първо място“ е оставила други нации като Канада да се грижат за себе си.

Критиката по отношение защитата на човешките права не би трябвало да е нищо ново за Саудитска Арабия. Америка ги тормози, те настръхват и след това нещата се възстановяват по обичайния начин. Така че, когато канадският посланик осъди в Twitter задържането на защитник на правата на жените миналия петък, Отава очакваше подобна реакция. Вместо това Рияд отприщи дипломатическия еквивалент на свой ядрен арсенал. Не само посланикът беше експулсиран, но и търговията е прекъсната, и дори саудитците, хоспитализирани в Канада, са преместени в други страни.

Ръководителите на кралството искат да преработят отношенията си със света. Те знаят, че Съединените щати едва ли ще се забъркат в защитата на активисти за правата на човека или съюзници. Такава непропорционална реакция изпраща силно послание към други народи. Саудитска Арабия осъзнава, че правилата се пренаписват. Влиянието се преразпределя. Богатата на петрол страна видя възможността си и не пропусна момента.

Америка стоеше и гледаше. Тя каза на двете страни да работят помежду си. Това е дипломатическо говорене, "Защото сте сами, Канада". От гордост и по принцип, Отава може да се изправи и да протестира срещу тормоза и лошото поведение. Но в крайна сметка Канада вероятно ще загуби това боричкане.

Влизаме в епоха, в която все по-често ще трябва да се справяме. Нито една страна няма да може да повлияе на тектоничните промени в глобалния ред. Вместо това, редовните сътресения ще разрушават и ще навредят на международните институции, както и на идеалите, зад които стоят.

Канада, Франция - и може би дори някой ден отново САЩ - могат да отблъснат тези тенденции. Те могат да се опитат да бъдат и лидери. Други обаче ще се възползват от предимствата на геополитическата промяна. Западните санкции срещу страните, нарушаващи правилата, няма да бъдат достатъчно силни в бъдеще. Съблазънта от тях ще загуби голяма част от блясъка си. Западът просто няма да има властта да налага своята воля на света.

Саудитска Арабия, Китай, Русия и други възникващи сили ще играят по собствените си правила.

Те ще имат свои собствени ползи и ще могат да налагат свои наказания. Много от условията и опасенията, които дойдоха със западния ангажимент, ще бъдат оставени настрана. Това може да не замени доминирания от Вашингтон ред, но със сигурност ще бъде в състояние да се надпреварва за влияние.

И така, какво трябва да направят лидерите като канадския Джъстин Трюдо и френският Еманюел Макрон на този етап?

Първо, те трябва да извадят на показ много по-привлекателен случай за нашите споделени ценности и визия за света, който могат да създадат. Второ, този случай трябва да стане много по-прагматичен. Неясни ценности, като правата на човека и демокрацията, са трудно продаваеми в наши дни. Вместо това те трябва да се съсредоточат върху осезаемата стойност, която създават. Това е свят, който ви донесе интернет, iPhone и следващата голяма иновация, идваща точно зад ъгъла.

Накрая, Западът трябва да тръгне на офанзива. Прекарваме твърде много време в реагиране, реагиране и поправяне на щетите. Време е да се защитим по-агресивно. Време е да накараме да се защитават онези, които биха застрашили нашия начин на живот.

Други държави – и нашите собствени граждани – приемаха много неща за гарантирани в ерата на американското глобално водачество. Нашите лидери биха могли да разчитат на това, което е правилно. Тъй като този период приключва, мощността се разпръсва не само в други страни - но и надолу.

Американското правителство може да не дойде на помощ на Канада, но неговите поданици могат. Индивидите и институциите могат да говорят открито.

През последните години станахме свидетели на невероятната сила на социалните и политическите движения, водени от гражданите. Тя може да се мобилизира, особено по въпрос като правата на жените. Това би могло да промени значително сметките на Саудитска Арабия.

Снимки: Getty images/Guliver

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес