Анкетно проучване, осъществено от международната статистическа агенция Numbeo в периода май 2011 – февруари 2014 г., разкрива каква е цената на 500 грама пресен хляб в различните страни по света. Респондентите са били питани колко лева плащат, за да си купят половин килограм хляб.
В повечето случаи се оказва, че колкото по-отдалечено е едно място от шестте континента, толкова по-висока е цената на основния хранителен продукт.
България е сред страните в света, в които хлябът е по-евтин. От общо 182 държави и административни територии, ние сме на 146-ата позиция. Тук половин килограм пресен хляб най-често струва около 0,65 долара (1, 17 лева).
Любопитно е, че насъщният в някои от съседните на България страни, например Македония, Сърбия и Турция, е по-евтин от този у нас. И при сърбите, и при македонците хлябът се продава за 0.57 долара, докато на югоизток е даже още по-евтин – 0.50 щатски долара струва половин килограм хляб в Турция.
Най-скъп на Балканите е хлябът в Словения и Гърция, съответно 1.58 и 1.14 щатски долара.
Според резултатите от класацията, най-скъп излиза хлябът на Бермудски острови. Жителите на британската задморска територия плащат по 5.38 щатски долара, за да се сдобият с насъщния.
Гренландия е второто място на Земята, в което хлябът струва най-скъпо. Едно парче от 500 грама в задморска датска територия струва 4.12 щатски долара.
Третото място в класацията заема Монако – любимото място за забавление и почивка на новобогаташите от Източна Европа и Русия, където насъщният струва 4.10 долара.
Следващите страни в класацията са Бахамите (4.08 долара), Норвегия (3.96 долара), щатското владение Гуам (3.77 долара) и Британските Вирджински острови (3.75 долара).
В глобален мащаб, най-ниска цена за хляб плащат живеещите в най-бедните страни. Според класацията на Numbeo, хлябът е най-евтин в Молдова (0.32 долара за 500-грамово парче), Бутан (0.25 долара), Афганистан (0.24 долара), Габон (0.21 долара), Тунис (0.21 долара), Алжир (0.19 долара) и Гамбия (0.17 долара).
Интересен факт е, че Numbeo е създадена от Младен Адамович - сърбин, който е работил като софтуерен инженер в Google. Социологическата агенция работи основно с данни, които подават потребителите ѝ.
Източник на данните: Nation Master; Numbeo.
Aвтор: Теодор Спасов