Германският автомобилен гигант "Фолксваген" търси три милиарда евро нови спестявания, за да подпомогне финансирането на програмата за преминаване към производство на електрически автомобили. В тази връзка от централата на „Фолксваген добавят, че не може да се изключи съкращаване на работни места.
Без повече спестявания, рентабилността в утвърденото досега производство на VW "няма да бъде достатъчна, за да бъде напълно готова за бъдещето", каза Арно Антлиц, главен финансов директор, добавяйки, че са необходими "огромни инвестиции".
Затягането на коланите се нарежда на върха на програма, стартирана през 2017 г., която вече е маркирала 2,2 млрд. евро спестявания.
Събрани заедно, схемите трябва да позволят постигане на марж на печалба от "най-малко шест процента" до 2022 г., три години по-рано от планираното, а от четири до пет процента през 2020 г.
След като допусна през 2015 г. да манипулира милиони дизелови автомобили в световен мащаб, за да изглеждат те „по-чисти“ към околната среда при регулаторните тестове, ”Фолксваген“ се надява да остави зад гърба си скандала „Дизелгейт“ с мащабна програма за електромобили.
Разширената група от 12 марки автопроизводители заяви в средата на ноември, че ще инвестира 44 милиарда евро до 2023 г., за да ускори прехода от двигатели с вътрешно горене.
Разходите за производство ще бъдат намалени чрез ограничаване броят на вариантите на всяка кола, повишаване производителността в заводите на групата и „оптимизиране на разходите за суровини“.
Групата не предостави никакви оценки за въздействието, което ще има върху работните места програмата за спестяване, но "по-нататъшното съкращаване на персонала ще бъде неизбежно", каза старши мениджър пред в Handelsblatt.
"Има възможности за съкращения в администрацията", каза шефът на финансите Антлиц, в допълнение към 21 000-те намаления на работните места в световен мащаб до 2020 г., които вече са планирани.
Жизненоважната за Германия автомобилна индустрия изостана при електрическите автомобили в сравнение с чуждестранните конкуренти, като започна да гледа по-сериозно на новата технология, едва след избухването на „дизелгейт“.
Измамата в измерването на вредните газове досега струва 28 милиарда евро, а продажбите на дизелови автомобили се понижиха в Германия.