Москва се опитва да разшири влиянието си в Латинска Америка и да стане приоритетен партньор за редица развиващи се страни, които в дългосрочен план могат да заемат значително място на международната сцена, пише Хавиер Колас в "Ел Мундо".
По целия свят руската ваксина беше приета със скептицизъм, а в самата Русия все още се третира с предпазливост. "Спутник V" обаче е безопасен и ефективен, той напълно предпазва от тежки форми на COVID-19 - това е заключението, направено от учените по време на клинични изпитвания на ваксината, резултатите от които са публикувани в престижното научно списание Lancet. Името на ваксината ни насочва към космическата надпревара на САЩ и СССР през 50-те години на миналия век, по време на която Москва за кратко време водеше. „Спутник V” обаче е не само антивирусно лекарство, но и ефективен политически инструмент за Кремъл. А именно: в страната ваксината се използва за намаляване на нивото на тревожност сред населението. И на световна сцена - да докаже не с думи, а с дела основната идея на Владимир Путин: че Русия е суверенна държава и независима сила.
Най-важната цел на ваксината е да разшири обхвата: Русия предлага ваксината в чужбина и затвърждава позициите си в страни, които не могат да се похвалят с близки отношения със САЩ, но в същото време не искат да помолят Китай за помощ. Москва е решена да увеличи влиянието си в латиноамериканския регион (където през годините подхранва „мека сила” чрез испаноезичните медии) и да стане приоритетен партньор за редица развиващи се страни, които могат да изиграят значителна роля на международната сцена в дългосрочен план ...
„Спутник V” е регистриран в 16 страни по света. Доставката на дози за Боливия, Казахстан, Туркменистан, Палестина, Обединени арабски емирства, Унгария, Армения, Алжир, Венецуела и Иран се очаква през следващите дни. Обемите на доставки за някои страни са символични: например само 20 хиляди дози са изпратени в Боливия. Що се отнася до други страни, през януари висшите служители на Аржентина вече бяха ваксинирани със "Спутник V": първо президентът на републиката Алберто Фернандес, а три дни по-късно - вицепрезидентът Кристина Кирхнер. Те станаха първите от лидерите на страните по света, получили руската ваксина. Владимир Путин от своя страна все още не е получил доза от чудодейното лекарство, което се случва на фона на две хиляди венецуелци (включително синът на Николас Мадуро) са били ваксинирани доброволно с него.
Преди няколко дни руското правителство поиска одобрение за използването на „Спутник V” от Европейската агенция по лекарствата (EMA). В това Русия е подкрепена от германския канцлер Ангела Меркел, която въпреки дипломатическото напрежение от последните месеци, породено от политическите репресии в Русия, предложи да предостави техническа подкрепа за разпространението на руската ваксина в Европейския съюз. Една държава от ЕС обаче изпревари останалите: още през януари Унгария спешно одобри „Спутник V” за използване в страната. Когато са установени добри отношения между лидерите на двете страни, в случая Виктор Орбан и Владимир Путин, не са необходими сертификати за ЕМА.
В понеделник, 1 февруари, Русия заяви, че към януари около 1,5 милиона души по света са имали достъп до „Спутник V”. Русия стана първата държава, регистрирала ваксината, с която вече е ваксинирала над 800 хиляди руснаци. Разработването на ваксината „Спутник V” е критикувано за прибързаност и липса на прозрачност: ваксинирането на населението е започнало преди приключване на опитите. Но тази бързина се отплати.
Николас Гвоздев, професор по национална сигурност в Института за външнополитически изследвания, смята, че когато мащабът на пандемията станя очевиден през 2020 г., основният страх в Кремъл бил, че други страни ще изпреварят Москва и ще намерят решение на проблема по-рано, „Като позволят на Русия да отслабне от вируса и след това те ще й предложат помощ или ще използват всяка ваксина като лост срещу Кремъл, така че последният да направи отстъпки“. СССР създаде атомната бомба благодарение на добрата работа не на своите учени, а на своите шпиони. Ето защо западните разузнавателни агенции не бяха изненадани от съобщения за руски кибератаки върху базите данни на западни компании и лаборатории, занимаващи се с изследване на ваксини и методи за лечение на вирусни заболявания. „Спутник V” обаче е оригинална руска разработка. Гвоздев е сигурен, че целта на тези кибератаки е била не толкова добирането до и копирането на технологията за разработка на ваксината, колкото да се разбере с какви трудности се сблъскват чуждестранните изследователи, за да могат руските ,учени да спестят време и да станат първи в света.
Ваксината „Спутник V” е разработена през май 2020 г. от Националния изследователски център по епидемиология и микробиология на името на Н. Ф. Гамалея от Министерството на здравеопазването на Руската федерация. В началото на декември, макар и не с такива темпове, каквито биха искали, в страната започна ваксинирането на населението, принадлежащо към рискови групи. В средата на януари 2021 г. Владимир Путин решава да започне „масова ваксинация“ на всички групи от населението. Днес в Москва можете да се ваксинирате срещу коронавирус в някои търговски центрове без уговорка, за това ви е необходим само паспорт.
Руската ваксина е една от най-евтините в света, цената на доза не надвишава десет долара и това я прави най-достъпната ваксина на пазара в развиващите се страни. Александър Габуев, служител на Московския център Карнеги, е убеден: „[руската ваксина] е изцяло продукт на Путин, „Спутник V4 е вид руски национален шампион, подкрепен и популяризиран от Кремъл и цялата тази държавна машина за връзки с обществеността ."
Повече от 50 страни по света са поръчали 1,2 милиарда дози ваксина „Спутникk V”. В същото време дипломатическите отношения между страните играят решаваща роля. Украйна забрани използването на руски ваксини, Иран, напротив, се съгласи за доставката на „Спутник V”, а Тайван наложи забрана за китайските ваксини.