Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо Тръмп вдигна драстично продажбите на "1984" на Джордж Оруел?

25 януари 2017, 14:10 часа • 6331 прочитания

Какво е общото между знаменитият роман на Джордж Оруел – „1984“ и встъпването в длъжност на президента на Доналд Тръмп?

Оказва се, че дни след встъпването на длъжност на новоизбрания президент на САЩ рязко скача търсенето на търсенето на класическата приказка на антиутопичното общество, в което авторитарно правителство използва език за контрол на масите.

Книгата се изкачва до второто място в списъка на най-добре продаваните книги на Amazon във вторник следобед (24.01.), пише The Huffington Post.

Според някои причина за повишеното търсене на романа е фактът, че старши съветничката на Тръмп – Келиан Конуей – е използвала "оруелския" език в ефира на NBC. Когато водещият Чък Тод попита Конуей за невярно твърдение на прессекретаря на Белия дом Шон Спайсър, че Тръмп е привлякъл при встъпването си в длъжност най-големите тълпи някога, Конуей оспори идеята, че той е излъгал. Според нея Спайсър бил използвал "алтернативни факти". "Алтернативните факти не са факти. Те са фалшификация", контрира Тод.

В "Достоверни източници" в неделя журналистът от Washington post Карън Тюмулти нарече терминът "фраза като на Джордж Оруел". "Това ни води до "двумисъла" от "1984", където войната е наистина мир, където гладът е наистина изобилие. Това е, което се случва тук ", добави политическият историк Алън Лихтман.

Преименуването на лъжите като "алтернативни факти" определено напомня на начина, по който езикът се използва от тези, които са на власт в света на "1984" - да изопачават, манипулират и пропагандират. Един от най-известните цитати от книгата е лозунгът в три части за (измисленото) Министерство на истината: "Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила."

Търсенето в Google на термина "Оруел" също скочи в неделя.

"1984", от която са продадени милиони екземпляри,и която е стандартно четиво в класове на гимназията по английски, не е загубила значение в продължение на десетилетия. Въпреки че някои казват, че прибързваме да наричаме нещата "оруелски", историята на Оруел определено помогна на хората, които се опитват да осмислят лошите предчувствия от сегашните събития.

 

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес