През юни нефтопреработвателните заводи (НПЗ) на САЩ ще получат около 9 млн барела руски нефт "Уралс", което е два пъти повече от март. По данни на навигационните портали Marinetraffic и Vesselfinder, към бреговете на Америка приближават 10 танкера от клас Aframax с по 900 хиляди барела с тежък руски нефт марка "Уралс".
Най-големите американски НПЗ технологично не могат да работят с лек нефт, добиван в Западен Тексас и от шистови находища. Те се нуждаят от сортове с повече сяра, които да се смесват с леките американски за дълбочинната им преработка. Преди такъв нефт е внасян от Венецуела, но след санкциите на Тръмп Каракас намали тройно добива на "черно злато".
За да излязат от безизходицата, американците се прехвърлят на руски "Уралс". През есента на 2019 г. Русия стана втори по значимост доставчик за САЩ на тежък петрол след Канада, като изпревари Мексико и Саудитска Арабия. Очертава се Русия да излезе от нефтената война с минимални загуби.
През пролетта на тази година цените на нефта не просто рухнаха, но и дори достигнаха отрицателни стойности – до абсурдните минус 40,32 долара за барел, заради пандемията от коронавирус. Тогава руската нефтена промишленост обмисля да консервира до 1/3 от всичките 200 сондажа, но големият проблем е обратното включване в експлоатация, защото те основно се намират в Сибир.
По това време САЩ изхвърлиха Венецуела от нефтения пазар. За Русия остана като главен съперник Саудитска Арабия, чиито сондажи са направо в Залива и себестойността за барел е само 3-5 долара за барел, спрямо 8-17 долара за барел в Русия. Само че Рияд, за да балансира бюджета, се нуждае от цена около 80 долара за барел. Поради това саудитците не можеха дълго време да поддържат дъмпинг.
И тъй като ситуацията около венецуелския нефт не се измени, американците допряха до руския Urals. Руски експерти обаче си дават сметка, че на пазара може да липсва само временно нефт от определен сорт. Тръмп не разбира много от международна политика, но е наясно с бизнеса. За американските НПЗ доставките на Urals от Русия са палиативно решение и когато цената на петрола очаквано се вдигне до края на годината до 40-45 долара, Венецуела отново ще стане основен доставчик на тежък нефт за САЩ поради географската близост и минималните транспортни разходи.
Превод: Ганчо Каменарски