Заместник-председателят на Съвета на управляващите на Федералния резерв на САЩ, Стенли Фишер, е изпратил писмо до американския президент Доналд Тръмп, с което официално е поискал да се оттегли от поста, предаде Агенция "Фокус".
Още: За намеса в изборите: Доналд Тръмп съди вестник и социологическа агенция от Айова
Още: "За милиарди": САЩ показа новото си посолство в Мексико
В своето писмо, Фишер е подчертал, че решението му е предизвикано от "причини от личен характер" и той иска да прекрати изпълняването на задълженията си "например на 13-и октомври". Мандатът на Фишер е до юни 2018 година.
"По време на моето пребиваване в Съвета на управляващите, икономиката на страната продължи да укрепва и осигури милиони допълнителни работни места за американците. Ние продължихме да предприемаме ходове, целящи да направят финансовата ни система още по жизнеспособна", заяви той.
На длъжността заместник-председател на Федералния резерв, Фишер беше избран през януари 2014-а година от тогавашния президент на страната Барак Обама. През юни, същата година, кандидатурата беше утвърдена и от Конгреса на САЩ.
Още: "Страхотна среща": Найджъл Фараж разговаря с Илон Мъск във Флорида (СНИМКА)
Още: Разследват Илон Мъск и SpaceX, нарушавали протоколите за опазване на държавни тайни?
Между 2005-2013 година Фишер е управлявал Банката на Израел. Според мнението на Белия Дом, той "успешно е водил икономиката на Израел през световната финансова криза". Преди това, между 2002-2005 година, той е работил като заместник-ръководител на финансово-банковата компания Citigroup. Между 1994-2001 година е бил пръв заместник на директор-разпоредителя на Международния валутен фонд (МВФ).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ потвърдиха за стотици загинали и ранени севернокорейци в Курск
Още: Обвиниха заподозрения за убийството на застрахователен директор в САЩ в терористичен акт
Експерти отбелязват, че "с неговата оставка Съвета на управляващите на Федералния резерв се лишава от влиятелен глас, във времето, в което в централната банка няма съгласие относно необходимостта за следващото увеличение на банковия лихвен процент за текущата година".