Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

WP: Египет няма да доставя ракети на Русия, започва производство на боеприпаси за Украйна след намеса на САЩ

18 април 2023, 09:20 часа • 5320 прочитания

След разговори с американски представители през март египетските власти са преустановили плана за тайни доставки на ракети за Русия и вместо това са решили да произвеждат боеприпаси за Украйна. Според Пентагона Кайро е одобрил продажбата на 152-милиметрови и 155-милиметрови артилерийски снаряди на САЩ за прехвърляне в Киев. Не е известно дали доставките са били осъществени. Това съобщи „Вашингтон пост“, цитирани от БГНЕС.

Вестникът се позовава на пет документа, публикувани в Discord в резултат на изтичането на информация. Документите показват, че Египет възнамерява да използва своите съоръжения за производство на оръжие за Украйна "като "лост" за получаване на съвременни американски военни стоки". В първия документ, датиран от 17 февруари, се твърди, че Египет "е предприел стъпки в края на януари и началото на февруари, за да достави тайно ракети на Русия" - по-специално като е определил цената на ракетите и е планирал покупките за производство. В разговор от 31 януари министърът на военното производство Мохамед Салах ал-Дин е съобщил на египетския президент Абдел Фатах ал Сиси, че договорената цена е 1100 долара, но че тя може да нарасне до 1500 долара "поради потенциалното увеличение на цените на медта". Твърди се също, че египетският президент е възнамерявал да поиска от Русия "специално оборудване" за "подобряване на точността на ракетите или на качеството на египетските заводи, които ги произвеждат".

Вторият документ е без дата, но вестникът предполага, че се отнася за средата на февруари. От него става ясно, че Египет е започнал да изгражда линия за производство на ракети за руските въоръжени сили. Твърди се, че руските делегати са поискали закупуването на 15 000 ракети по 1100 долара за брой, но Ал Сиси "наредил на подчинените си да набавят необходимите материали за производството на до 40 000" 122-милиметрови ракети "Сакр-45", които могат да се използват в руските многоцелеви ракетни установки.

Въпреки това египетският президент "изглежда е сложил край на ракетния план" след посещенията в страната на американски официални лица, включително висши служители на Белия дом и Държавния департамент в края на февруари, и пристигането на ръководителя на Пентагона Лойд Остин в началото на март. Според разсекретения разговор от 8 март Абдел Фатах ал Сиси "изглежда е подозирал, че дискусиите му се наблюдават" и е казал на министъра на отбраната Мохамед Заки "да бъде внимателен, когато обсъжда предполагаеми военни искания от други държави - като Русия".

След това министърът на отбраната казал на президента, че пътуването на египетската делегация до Русия, планирано за 12 или 13 март за подписване на военни договори, е отложено "докато ситуацията се изясни". Решението е било взето след посещението на ръководителя на Пентагона, отбелязва вестникът. Тогава Абдел Фатах ал Сиси е заявил, че "е необходима предпазливост, за да се избегнат ненужни неприятности за Египет", на което министърът на отбраната отговорил, че "не са предприели никакви действия" и не са подписали никакви договори.

През април „Вашингтон пост“, позовавайки се на други разсекретени документи, съобщи, че президентът на Египет е наредил производството на до 40 000 ракети за "тайна доставка в Русия", но е инструктирал длъжностните лица да запазят това в тайна, "за да се избегнат проблеми със Запада". Белият дом заяви, че не вижда индикации за доставка на оръжия от Египет за Русия.

ОЩЕ: Течът от Пентагона дошъл от служител на военна база, твърдят в САЩ

Данните на Пентагона и американското разузнаване попаднаха в интернет през април чрез групов чат в Discord. Негов администратор е 21-годишният член на разузнавателното подразделение на Националната въздушна гвардия на Масачузетс Джак Тейшейра, който беше арестуван.

Въпреки че Египет има дългогодишни дипломатически и военни отношения с Русия, от десетилетия той е основен американски съюзник в Близкия изток и получава над 1 млрд. долара годишно американска военна помощ.

Взети заедно, документите дават нова представа за тихата, но заложена на високи обороти дипломация на администрацията на Байдън с държави, които се стремят да останат встрани от засилващото се противопоставяне на Вашингтон с Москва. Те също така показват как конкуренцията между великите сили е позволила на Египет да търси нови предимства, тъй като отношенията му със Съединените щати стават все по-малко важни.

Един от западните посланици в Кайро заяви, че изтичането на информация подсказва, че Египет "е подценил реакцията на САЩ на евентуална доставка на оръжие за Русия" и е искал да "извлече максимална полза и от двете страни".

Съединените щати оказват натиск върху Египет по въпроси, свързани с правата на човека, включително по отношение на широко разпространеното хвърляне в затвора на активисти и всички, които биха могли да се противопоставят на Сиси. Миналата година Вашингтон спря малка част от военната си помощ за Египет, позовавайки се на загриженост за този модел на репресии.

Въпреки това президентът Байдън, който някога обеща "да не издава повече празни чекове" на Сиси, беше подложен на критики за това, че според някои критици е възприел прекалено приятелски подход към египетския президент, включително за приятелското си общуване в кулоарите на конференцията за климата COP27 в курортния град Шарм ел-Шейх миналата година.

ОЩЕ: Изтеклите документи: Египет с тайни планове да снабди Русия с ракети

Когато Русия нахлу в Украйна миналата година, Египет зае публична позиция на ненамеса, като гласува за прекратяване на инвазията в ООН, но иначе остана неутрален и прие на посещение официални лица както от Русия, така и от САЩ. Но в условията на международен недостиг на зърно, дължащ се на войната в Украйна, Египет разчиташе много на Русия за доставка на пшеница, която помогна да се предотвратят социалните вълнения, свързани с нарастващите цени на храните. Миналата година Русия започна строителството на първата атомна електроцентрала в Египет, а наскоро подписа и договор за изграждане на железопътен завод в Египет.

Огромното население на Египет, стратегическото му местоположение в съседство с Израел и контролът над Суецкия канал отдавна поддържат значението му в международен план, а египетските официални лица се опитват да се представят пред Съединените щати и други влиятелни съюзници като ключов партньор в областта на сигурността и посредник в регионалните напрежения.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес