Частици от радиоактивни вещества са били открити по дрехата на един от работниците в едно от хранилищата за ядрени отпадъци в Ханфорд, щата Вашингтон, коeто в миналото е произвеждал плутоний, съобщава CNN. Новината е факт, след като преди десет дни в Ханфорд стана сериозен инцидент - тунел, в който има радиоактивни отпадъци, се срути.
Сега администрацията на съоръжението извършва разследване - по-специално проверява дали има изтичане на опасни вещества. Все още не е ясно дали ще има федерално разследване. Радиоактивни частици са открити и върху корпуса на робота, който се използва за преместване на контейнерите с ядрени отпадъци. Според официални данни във въпросното хранилище са складирани 800 хил. галона ядрени отпадъци.
На 9 май част от тунел, съхраняващ заровени жп вагони, пълни с радиоактивни отпадъци, рухна в ядрения комплекс. Инцидентът доведе до евакуацията на няколко работници на обекта, където в продължение на десетилетия след Втората световна война е бил произвеждан плутоний за американския ядрен арсенал. Тогава не беше установено изтичане на радиация, макар властите да признаха, че срутването е отворило проход към открито пространство.
Строежът на Hanford Nuclear Reservation, където се съхранява по-голямата част от отработения плутоний на САЩ, е започнал още през 40-те години на миналия век. На територията му се намират 177 резервоара, в които се съхраняват 1,7 милиона литра течни радиоактивни отпадъци.
Заводът "Ханфорд" е известен с това, че в него се е произвеждал плутоният, използван при бомбите, хвърлени над Хирошима и Нагасаки. Неговият последен производствен реактор затвори през 1987 година, но все още милиони галони ядрени отпадъци се съхраняват там.