На 12 октомври Канада ще стане втората страна в света, която ще легализира канабиса. Но това не означава, че канадските граждани от днес ще могат да отглеждат, притежават и употребяват трева. Новото законодателство ще влезе в сила на 17-ти октомври, предава БГНЕС.
Освен това продукти съдържащи масла от канабис, като хранителни стоки, козметични продукти и електронни цигари ще бъдат достъпни през 2019 г.
Легализацията на тревата се очаква да даде тласък на канадската икономика и да генерира от 816 милиона долара до 1.1 милиарда долара за последните три месеца от годината.
В крайна сметка се очаква да бъдат събрани около 400 милиона долара от данъци, от които всички провинции, както и правителството ще вземат дял.
Според статистиката 5.4 милиона канадци ще си купят канабис по легален начин през 2018 г., като към момента 15% от населението на страната вече пушат.
А светът ще наблюдава, как тази легализация ще се отрази на страната.
„Има доста голям интерес от страна на нашите съюзници ”, заяви канадският министър-председател Джъстин Трюдо, който призна пред медиите, че е пушил трева.
"Те (съюзници ни) виждат, че Канада има смелостта да го направи… и те виждат, че настоящият режим не помага и не пречи на младите хора да имат лесен достъп до канабис", каза още Трюдо.
В световен мащаб 21 държави са легализирали употребата на марихуана под някаква форма. В повечето страните, включително Турция и Македония, е легално използването на растението за медицински цели. А само в Уганда от 2013 г. насам е изцяло разрешено използването, отглеждането и притежанието на канабис.
На 10 декември 2013 г. Уругвай става първата страна в света, която легализира отглеждането, използването и продажбата на канабис. Растението може да се продава само на лица над 18-годишна възраст, които биват записвани в национален регистър, за да се следи тяхната употреба. Цените са фиксирани и се определят от държавата, както и качеството и количеството на произвежданата продукция.