Правителството на Венецуела ще приеме редица икономически и дипломатически мерки за защита от натиска на САЩ. Това съобщи изпълнителният вицепрезидент на южноамериканската република Тарек Ел Айсами след заседанието на държавния Съвет за отбрана, предаде БГНЕС.
По негови думи, участниците в срещата са взели решение да "въведат механизъм за икономическа защита на Венецуела", който да гарантира "пълния суверенитет на страната в областта на енергетиката" и да противодейства на "икономическата война и бойкот."
Освен това властите възнамеряват да "съставят и план за защита на дипломатическата сфера, който да предупреждава хората по света и да обявява маневрите и действията, насочени към подкопаване на конституционната и демократична стабилност във Венецуела." Каракас дори планира да изпрати делегация в ООН, водена от министъра на външните работи Самюел Монкада и председателя на Националния избирателен съвет Тибисай Лусена.
Президентът на Венецуела Николас Мадуро създаде Съвета за отбрана във връзка със заплахите от въвеждане на санкции от страна на САЩ. В понеделник (17 юли) американският президент Тръмп предупреди, че страната му ще предприеме „бързи и решителни икономически санкции” срещу Венецуела, ако се проведат изборите за Конституционна асамблея, насрочени от Мадуро за 30 юли.
Решението на Мадуро за създаване на Конституционна асамблея може да реформира системата на държавно управление и да промени основните закони в страната. Неофициален референдум, проведен от опонентите на лявото управление в страната през почивните дни, привлече 7,6 млн. граждани от общия електорат от 19 милиона, които отхвърлиха плановете за свикване на Конституционна асамблея и се обявиха за предсрочни избори. Мадуро обаче реши въпреки това да продължи с плана си.