Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Канада се обсъжда закон за криминализиране на „терапиите за конверсия” на ЛГБТ

23 юни 2021, 10:41 часа • 2570 прочитания

Законопроект за забрана на „терапии за конверсия“ на представителите на ЛГБТ мина в камарата на общините на Канада във вторник, победа за малцинственото правителство на Джъстин Трюдо, което се ангажира да прекрати тази практика, широко разглеждана като нарушение на човешките права.

Законодателите гласуваха с мнозинство в подкрепа на законопроекта, въпреки че над половината от основната опозиционна Консервативна партия гласува против, въпреки подкрепата от нейното ръководство.

Сега текстът ще продължи към сената на Канада.

Министърът на правосъдието Дейвид Ламети написа в Туитър, че "ако бъде приет, # ЗаконC6 ще направи наказателните закони на Канада за конверсионната терапия най-прогресивните и всеобхватни в света".

Текстът определя конверсионната терапия като „практики, лечение или услуги, предназначени да променят сексуалната ориентация на индивида към хетеросексуална или полова идентичност, съответстваща на техния пол при раждането, или да намалят нехетеросексуалното сексуално влечение или сексуално поведение“.

По целия свят тези споменати конверсии са опитвани да се прилагат чрез побой, изнасилване, токов удар, принудително лечение, затваряне, насилствена голота, вербално унижение и други актове на физическо, психологическо и сексуално насилие, твърди експертен доклад на независими експерти до ООН.

Според скорошно официално проучване 47 000 канадски мъже, които се идентифицират като част от група на сексуално малцинството, са били подложени на конверсионна терапия. Новият законопроект би забранил подлагането на непълнолетно лице на тази практика, било в Канада или в чужбина.

Възрастен също няма да може да бъде подлаган на така наречената конверсионна терапия против волята си и никой няма да има право да се възползва от нея или да я рекламира. Криминализирането на конверсионната терапия беше едно от основните обещания на Либералната партия за изборите през 2019 г. Подобен законопроект беше внесен през март 2020 г. и въпреки подкрепата на повечето законодатели, той не успя да бъде приет преди парламентът да бъде спрян за лятна почивка, тъй като пандемията на коронавируса превзе програмата на законодателите.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес