Кампанията на Доналд Тръмп е подала жалба до Федералната избирателна комисия във Вашингтон с искане за незабавно разследване на предполагаема „явна чуждестранна намеса“ в президентските избори. От лагера на републиканския кандидат обвиняват формацията на британския премиер Киър Стармър - Лейбъристката партия на Обединеното кралство.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Още: По 1 млн. долара на ден: Мъск де факто купува гласове за Доналд Тръмп?
Лейбъристи или доброволци агитират за Камала Харис?
Самият Стармър омаловажи значението на твърденията за намеса. Лидерът на британското правителство, който се срещна с Тръмп миналия месец, заяви, че служителите на партията, които отиват в САЩ, за да агитират за кандидата на демократите Камала Харис, всъщност са доброволци. Те го правели „в свободното си време“ и отсядали в Щатите при други доброволци.
Министърът на околната среда Стив Рийд заяви пред BBC, че Лейбъристката партия не е финансирала, нито организирала техните пътувания. Стармър отрече, че скандалът рискува да застраши отношенията му с Тръмп. Представители на лейбъристите са вложили значителна енергия в опитите си да установят връзки с кампанията на Тръмп - както преди в опозиция, така и сега в правителството.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Според правилата на Федералната избирателна комисия на САЩ чуждестранните граждани имат право да участват като доброволци в политически кампании в страната, стига да не получават възнаграждение.
Снимка: Киър Стармър, Getty Images
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата
Скандалът
Скандалът беше предизвикан от вече изтрития пост в социалните мрежи на ръководителя на оперативния отдел на лейбъристите София Пател, че около 100 настоящи и бивши служители на партията са се отправили към Америка преди деня на вота - 5 ноември. В публикацията ѝ в LinkedIn се казваше, че тя има „десет свободни места“ за всички, които желаят да пътуват до Северна Каролина, за да агитират за Камала Харис. Имаше и обещание - „ще ви осигурим жилище“.
Още: Нападките продължават: Харис обвини Тръмп, че "омерзява функцията на президент на САЩ"
С препратка към спечелената от САЩ война за независимост преди близо 250 години от кампанията на Тръмп казват: „Когато преди това представители на британското правителство са се опитвали да ходят от врата на врата в Америка, това не е завършило добре за тях“.
В жалбата на кампанията на Тръмп до комисията се посочва, че висши служители на Лейбъристката партия на Великобритания са присъствали на конгреса на Демократическата партия на САЩ в Чикаго и са се срещнали с екипа на кампанията на Харис. Посочени са имената на Морган Максуини - началник на кабинета на Стармър, и Матю Дойл - директор на комуникациите на "Даунинг стрийт". Дебора Матинсън, бивш директор по стратегията на Киър Стармър, също е посочена като човек, който е пътувал до Вашингтон през септември, за да информира президентската кампания на Харис за подхода на лейбъристите към спечелване на избори. Матинсън вече не работи за лейбъристите.
Източници от партията твърдят, че Максуини и Дойл са отишли на конгреса на Демократическата партия в свободното си време и че демократите в САЩ не са платили пътните им разходи или разходите за настаняване, съобщава BBC.
Още: Кампанията набира скорост: Тръмп сервира пържени картофки в McDonald's (ВИДЕО)