Проблемът е, че към този час още не е публикуван указа на Доналд Тръмп, защото трябва да са ясни новите правила. Така че доста неща не се знаят. Изглежда като търговска война, която ще избухне до няколко часа и доминиращото е мнение е, че американците ще платят цената за всичко това. Самият Тръмп създава тази двусмисленост на действията. Този коментар направи журналистът Петър Карабоев в ефира на Нова телевизия относно нови мита на вноса от Мексико, Канада и Китай.
Новите мерки влизат в сила от вторник. Изключение има само за канадските енергийни продукти, където митото е само с 10% нагоре, останалите са по-високи. Президентът обаче заплаши, че ако има ответна реакция от засегнатите страни срещу САЩ, ще последва нова ескалация на митата от негова страна.
ОЩЕ: Канада притеснена Тръмп да не удари и други държави с мита
Европа ли е следващата?
„Питаха го и той каза, че в крайна сметка американците наистина ще ги заболи, но че ще трябва да изтърпят, за да направим Америка велика или пък че няма да ги заболи. Така че малко неща се знаят, а той продължава да говори неверни неща. Заяви, че Европа не купува нищо от Америка, нито газа, нито колите, което не е вярно, защото за Европа заминават около 17% от американския износ, което е стотици милиарди долари“, обясни Карабоев.
ОЩЕ: Тръмп: Болката от митата ще си струва цената
Според журналиста САЩ ще трябва да плати цената, но ще я плати и целия свят, защото се разбива изграждана десетилетия наред система за международни отношения. „Хората, които са в автомобилостроенето и в производството на различни домакински уреди казаха, че така са интегрирани държавите, че компонентите за сглобяване само на една коля няколко пъти пресичат границата напред-назад“, посочи той.
„Тръмп използва митата като тояга, като средство за натиск и това няма нищо общо с икономиката“, обясни журналистът.
ОЩЕ: Китай завежда дело срещу САЩ заради митата на Тръмп, Канада и Мексико също отвръщат
„Европа също се подготвя за удар от страна на Тръмп, за това се знае поне от година. Най-важното е казано, но да видим какво ще предприеме, как ще задейства заканите си. Ние трябва да мислим за оцеляването на нашия бизнес до 2029 г., когато изтича мандата на Тръмп. Не трябва да се поддаваме на паника, трябва да си запазим единството и да останем фокусирани върху основните си цели“, коментира още той.