Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че не се е намесвал в процеса срещу бившия си съветник Роджър Стоун, въпреки че твърдеше, че има такова право, предаде БГНЕС.
По-рано прокурорите предложиха съдът да осъди Стоун на 7 до 9 години затвор, но правосъдното министерство спря прокурорската инициатива, след като Тръмп я нарече несправедливо в Twitter.
Журналистите попитаха Тръмп по време на събитие в Белия дом дали той е помолил Министерството на правосъдието да промени препоръките на съда.
"Не, не съм го правил. Мога да го направя, ако искам, имах абсолютно право на това", каза президентът. Той обаче отново нарече решението за размера на присъдата на прокуратурата "смешно".
Двама прокурори по делото Стоун вече подадоха оставка след нетипична намеса на правосъдното министерство по това дело. Междувременно Министерството на правосъдието на САЩ внесе в съда нов документ, в който се въздържа от всякакви препоръки до съда, като само посочи, че предложеният период до 9 години затвор е прекомерен.
В Съединените щати Министерството на правосъдието, чийто ръководител е Главният прокурор, координира дейностите на федералните прокурори, назначени от президента. Прокуратурата и защитата по време на процеса обикновено предлагат на съда възможни наказания в съответствие с общите препоръки на Министерството на правосъдието. Съдиите обаче не са обвързани с тези препоръки и могат да ги игнорират, въпреки че в повечето случаи ги спазват.
Стоун беше обвинен, че е излъгал Конгреса по време на разследване и е възпрепятствал разследването. Журито се съгласи с обвинението, че Стоун е излъгал Комитета за разузнаване на Камарата, за да "скрие грозната истина" относно комуникацията му с WikiLeaks. Прокуратурата твърди, че Стоун е възнамерявал да получи инкриминираща информация за демократите от WikiLeaks, за да помогне на Тръмп в предизборната кампания. Освен това Стоун беше обвинен, че се опитва да блокира показанията на други свидетели в Конгреса. Очаква се присъдата на Стоун трябва да бъде произнесена скоро.