Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп и бързият мир в Украйна: Мираж повече, отколкото ви се вярва

18 ноември 2024, 07:30 часа • 5294 прочитания

Доналд Тръмп обеща да постигне споразумение между Русия и Украйна "до 24 часа сле избирането си", припомня френското издание Le Figaro. Това ще бъде изключително трудно да се направи, тъй като нито Москва, нито Киев са готови на компромис. Освен това руска победа ще подкопае репутацията на Вашингтон.

През 2018 г. Доналд Тръмп говори с ентусиазъм за "фантастичната си среща", състояла се в Сингапур с ръководителя на КНДР Ким Чен Ун. Тяхното "историческо" ръкостискане пред камери от цял свят трябваше да циментира сближаването между САЩ и последната сталинистка държава на планетата, както и да доведе до денуклеаризацията на Северна Корея. Но този жест скоро се превърна във фиаско и се озова на бунището на историята. Ще сполети ли същата съдба и обещанието републиканец да се върне в Белия дом, за да принуди Украйна към мир "за по-малко от 24 часа"? Още: Тръмп и Украйна: Най-вероятният сценарий - спекулации

Връзката между руския дикатор Владимир Путин, издирван за систематично отвличане на украински деца, и Доналд Тръмп е по-сериозна и силна от тази, установена за кратко между севернокорейския диктатор и бъдещия американски президент. В последната си книга "Война" американският журналист Боб Удуърд казва, че Тръмп е говорил с Путин по телефона 7 пъти, след като е напуснал Белия дом. Преизбраният президент многократно е заявявал, че поддържа "отлични отношения" с руския президент. Неговият съветник Браян Ланза заяви пред BBC, че целта на Вашингтон е "мир и край на убийствата" в Украйна. "Крим вече го няма", добави той, "Вашингтон иска да запази фокуса на своята политика върху Азиатско-тихоокеанския регион и да избута встрани украинския въпрос, който е престанал да бъде приоритет за него и за европейците" - след това от пресслужбата на Тръмп обявиха, че позицията на Ланза си е само негова собствена.

Това са благоприятни времена за Владимир Путин. На фронтовата линия украинските войски продължават да поддават на руския натиск. Последната среща на върха на БРИКС в Казан беше използвана от руския президент да налее масло в пропагандния огън, че Москва в никакъв случай не е изолирана. Още: Срещата на БРИКС в Казан: Грандиозни мечти на Путин, мижава реалност

"Всичко говори в полза на това, че съдбата на Украйна може скоро да се реши от този непредвидим тръмпизъм, но реалността да се окаже много по-сложна и да внесе своите корекции в този сценарий", предполага Татяна Кастуева, директор на Центъра Русия-Евразия към Френския институт за международни отношения, в своя статия в Le Monde.

За разлика от 2016 г., когато избирането на Тръмп за президент беше отбелязано в Държавната дума с шампанско, този път на Владимир Путин отне много повече време, за да поздрави новия американски лидер. Има много препятствия по пътя към бързото постигане на мирно уреждане, дори ако трябва да се направят отстъпки главно за Украйна. Вече ги забелязват и в Москва, и във Вашингтон. Още: "Тръмп няма да управлява цял мандат": В Полша впрегнаха и екстрасенс да анализира

Путин готов ли е да капитулира?

Предвид успехите на руските войски можем ли да кажем, че Кремъл има същата причина да се стреми към мир като Тръмп? Условията, поставени от Москва за започване на преговори, до днес не оставиха много поле за маневриране, за да се говори за някакви отстъпки. Владимир Путин не е преразгледал целите си. Той иска да подчини Украйна, да постигне нейната капитулация, да наложи неутрален статут, който изключва възможността за членство в НАТО или ЕС, и да принуди Зеленски да подаде оставка. Това са условия, с които всяка американска администрация трудно би се съгласила, дори тези с мнозинство в Сената и Камарата на представителите.

От началото на войната отношенията между Русия и САЩ за дълго време започнаха да се определят от позицията на конфронтация. Ще успее ли Доналд Тръмп да изтръгне мир от президент, който се конфронтира със Запада, опитвайки се да разруши международния ред, като използва хаоса за инструмент за постигане на целите си и се сближава със страни, враждебни на Съединените щати - Иран, Северна Корея и Китай? Именно това е аргументът, изтъкнат от генералния секретар на НАТО Марк Рюте на срещата на върха на Европейската политическа общност в Будапеща, наричайки Северна Корея, която предостави военен контингент на Кремъл, "заплаха за бъдещето на САЩ и Европа" - Още: Украйна е длъжна да балансира над пропастта след изборите в САЩ

От руска гледна точка, ако Владимир Путин се сближи със Съединените щати, той рискува да загуби ценния си статут на лидер, който се противопоставя на Запада. Що се отнася до Украйна, интересите на Путин и Тръмп не съвпадат. Руският лидер очевидно се стреми към убедителна победа, докато Тръмп трудно ще вземе решение, което може да се разглежда като поражение за Вашингтон или да подкопае доверието на останалата част от света в Съединените щати.

"Исторически се е случвало така, че Украйна винаги е по-печеливша, когато президент републиканец дойде в Белия дом", обясни Алена Гетманчук, директор на мозъчния тръст New Europe в Киев, в навечерието на изборите. По време на първия президентски мандат на Доналд Тръмп Съединените щати доставиха ракети Javelin на Украйна, предприемайки стъпка, от която Барак Обама някога се въздържаше. При него САЩ не отмениха санкциите, наложени срещу Русия. Още: Завръщането на Тръмп: Шанс за Украйна да излезе от блатото на Байдън?

Следващият ход е на европейците

Въпреки обещанията на Тръмп за "бързо разрешаване на украинския въпрос", не може да се изключи мирната инициатива на новия президент на САЩ да претърпи същата съдба като опита му за сближаване със Северна Корея. "Непредсказуемостта на Доналд Тръмп, при липса на каквито и да било гаранции, може да доведе до ескалация на отношенията с Русия, а не до умиротворяване чрез готовност да се жертва Украйна", предупреждава Татяна Кастуева.

През 2017 г., година след като беше избран за президент с обещание да не започва нови конфликти, Доналд Тръмп изненада съюзниците си, като нареди удари по Сирия след атака с химическо оръжие там. "Доналд Тръмп ще се опита да сключи сделка с Владимир Путин. Но ако не успее, той ще ни изненада всички, радикално ще промени гледната си точка и ще тръгне в обратната посока. Би било грешка да смятаме Доналд Тръмп за изолационист. Той може да покаже на света пълната военна мощ на Съединените щати", отбеляза наскоро Александър де Хооп Схефер, директор на Германския фонд "Маршал", цитиран от Le Figaro.

Докато украинците продължават да показват устойчивост и решителност в своята екзистенциална битка за свобода, следващата стъпка зависи от европейците. Тъй като САЩ подготвят лоши новини за Украйна, ще успеят ли те да се адаптират към новите геополитически реалности и да намерят волята и смелостта да обърнат отрицателната крива, която заплашва да помете Украйна от картата на света? Още: В опит да спаси икономиката си Русия пробутва на Индия свои стелт изтребители

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес